Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest zgnilec amerykański? Czy jest szkodliwy dla ludzi? Wszystkie wątpliwości wyjaśnił prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Pixabay.com
Kilkanaście miejscowości z terenu powiatu białostockiego i powiatu wysokomazowieckiego zostało objętych obszarem zapowietrzonym w związku z rozprzestrzenianiem się groźnej choroby zakaźnej wśród pszczół. Mowa o zgnilcu amerykańskim. Czy jest szkodliwy dla człowieka? W jaki sposób powstaje? Jak z nim walczyć? Wszystkie wątpliwości związane ze zgnilcem amerykańskim w rozmowie z nami wyjaśnił prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Jest to jednostka chorobowa pszczół, która należy do chorób silnie zakaźnych. Jest to choroba zwalczana z urzędu. Za wszystkie straty i szkody odpowiada państwo. Związane jest to z dużym zagrożeniem, szczególnie dla otoczenia i pszczół, które znajdują się w pobliżu zapowietrzonej pasieki - przyznał prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Zgnilec amerykański rozwija się w trakcie stadia rozwoju pszczoły miodnej i powstaje w wyniku zakażenia bakteriami paenibacillus larvae. Są to bakterie warunkowo beztlenowe, które charakteryzują się wyjątkową zjadliwością.

Bakterie paenibacillus larvae występują dosyć powszechnie, w szczególności w środowisku glebowym. Są również w miodzie. Gdy tylko zaistnieją korzystne warunki, rozwijają się - dodał dyrektor.

Poradnia fizjoterapii w Ciechanowcu oficjalnie otwarta. Koszt to blisko 200 tysięcy złotych [ZDJĘCIA]

Zgnilec amerykański to choroba czerwa pszczelego.

Są to fazy rozwojowe, kiedy z jajeczka wykluwa się młoda larwa i jest karmiona zakażonym pokarmem. Przetrwalniki są głównie w miodzie. Następnie rozwijają się bardzo szybko. O zjadliwości świadczy fakt, że pięć zarodników jest w stanie zabić larwę. W związku, z czym czerw zamiera - stwierdził Bakier.

Zgnilec amerykański przenosi się za pośrednictwem pszczół, jak i nie świadomie przez samego pszczelarza.

Zgnilec pojawia się zwykle tam, gdzie jest intensywna gospodarka pasieczna, gdzie są wędrówki rodzin oraz tam, gdzie pasieki są mocno zaniedbane. Na zgnilec chorują najsilniejsze rodziny pszczele, które rabują słabsze i w ten sposób się zarażają - oznajmił prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier.

Należy pamiętać, że choroba zgnilca amerykańskiego lub zarażony miód nie stanowią zagrożenia dla życia bądź zdrowia ludzkiego.

Konkretna reakcja władz wojewódzkich

Urząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o objęciu kilkunastu miejscowości z powiatu białostockiego i wysokomazowieckiego obszarem zapowietrzonym, gdzie możliwość zarażenia zgnilcem amerykańskim jest największa.

Powiat białostocki:

Babino, Izbisze, Konowały, Kościuki, Kruszewo, Leśniki, Pajewo, Pańki, Rogowo, Rogowo Kolonia, Rogowo Majątek, Kolonia Topilec, Swino, Radule Rzędziany, Rzędziany Kolonia.

Powiat wysokomazowiecki:

Kurowo, Kurowo Kolonia, Pszczółczyn, Waniewo.

Na terenach objętych obszarem zapowietrzenia zakazuje się:

  • organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół
  • przemieszczania rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz narzędzi i sprzętu używanych w pszczelarstwie bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Niedzielne targi ogrodnicze "Jesień w sadzie i ogrodzie" przyciągnęły tłumy. Zobacz jak wyglądał drugi dzień imprezy [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna