Czym kierować się przy zakupie krzesła do biurka?

Materiał informacyjny

Wygodne krzesło to jeden z najważniejszych elementów dobrze wyposażonego biura. Wybór tego mebla musi być pokierowany nie tylko stylistyką dopasowaną do całego pomieszczenia, ale także wygodą użytkowników. Jeśli spędzasz całe dnie na pracy siedzącej przed komputerem, wiesz zapewne, jak ważna jest wygoda. Jeśli jesteś na etapie zakupu, dowiedz się, jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe na wiele lat.

Najważniejszy elementy krzesła do biur

Dobre krzesło biurowe składa się z kilku elementów, które mają wpływ na jego wygodę. Trudno wskazać jeden konkretny element, który ma na to największy wpływ. Najczęściej wymieniane jest oparcie, które odpowiada za to, że siedzisz w pozycji wyprostowanej i ergonomicznej. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca przy komputerze nie będzie powodowała bólu pleców czy zwyrodnienia.

Innym elementem, na który także powinieneś zwrócić uwagę kupując krzesło do biurka, jest siedzisko. To w nim spędzisz większość dnia i powinieneś sprawdzić, czy jest odpowiednio miękkie i komfortowe. Siedziska najczęściej mają regulowaną wysokość, a w wielu modelach można także regulować kąt nachylenia oparcia.

Materiał wykonania to także istotny czynnik, na który powinieneś zwrócić uwagę. Krzesła mogą być wykonane ze skóry, która zapewnia dobrą wentylację, jednak takie meble są stosunkowo drogie. Podobnym materiałem jest syntetyczna ekoskóra, która jednak nie gwarantuje tak dobrej wentylacji i jest mniej trwała. Spore uznanie w oczach użytkowników zdobywają krzesła pokryte tapicerką z tkaniny poliestrowej. Takie wykończenie jest wygodne, przewiewne i stosunkowo tanie, jednak nieco trudniejsze jest czyszczenie takiego wykończenia. W niektórych modelach od mniej renomowanych producentów cierpi też estetyka.

Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?

Każdy z nas jest inny i często niestandardowa budowa ciała może powodować, że wybrane krzesło do biurka będzie niewygodne. Osoby o nieco mniejszej budowie ciała mogą poradzić sobie ze standardowymi krzesłami, korzystając z systemu regulacji. Problem może być nieco większy, jeśli weźmiesz pod uwagę osoby wysokie lub otyłe. Sięgając po krzesło biurowe dla takich osób, powinieneś pamiętać o wytrzymałości danego mebla na stałe obciążenie. Większość modeli wytrzymuje wagę do stu dwudziestu kilogramów, jednak na rynku są też modele znacznie solidniejsze. W przypadku otyłych osób warto zwrócić uwagę także na rozstaw między podłokietnikami. Wewnątrz siedziska pracownik powinien swobodnie się zmieścić i nie czuć dyskomfortu oraz skrępowania. Z kolei przy osobach bardzo wysokich warto ocenić maksymalny zakres regulacji siedziska. Powinieneś zwrócić też uwagę na blat biurka, który powinien być regulowany.

Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

Jak już wspomniano wcześniej, krzesło do biurka jest meblem, na którym spędzamy wiele godzin. Do kilku godzin w pracy często dochodzi także wolny czas w domu. Regulacja krzesła potrzebna jest do tego, żebyś mógł siedzieć na nim jak najdłużej, nie czując dyskomfortu. Za pomocą regulacji jesteś w stanie złożyć mebel w ergonomicznej pozycji, czyli dopasowanej do Twojego ciała. Z uwagi na to, że każdy człowiek ma nieco inną budowę ciała, do jednego pracownika powinno być dopasowane jedno krzesło, które sam sobie wyreguluje.

Dobre krzesło biurowe to takie, które ma przynajmniej kilka możliwości regulacji. Najpopularniejsza jest regulacja wysokości siedziska, które dostosowuje wysokość do Ciebie i do biurka lub stołu. W lepszych modelach dostępne są także inne regulacje jak kąt odchylenia, wysokość podłokietników, czy regulacja części lędźwiowej. Możesz trafić także na krzesła z regulowanym oparciem który dodatkowo stabilizuje pozycję siedzenia.

Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

W zależności od wykonywanej pracy często ustawienie krzesła może być różne, jednak przy pracy siedzącej polegającej między innymi na obsłudze komputera istnieje uniwersalny sposób. Wystarczy, że usiądziesz na krześle i przysuniesz się możliwie najbliżej biurka. Następnie obie dłonie położysz na klawiaturze komputera w wygodnej pozycji. Nie zapomnij o ułożeniu ramion równolegle do kręgosłupa i ustawieniu łokci pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Tak siedząc, nie krzywisz i nie obciążasz mięśni kręgosłupa.

Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

W ofercie dobrych sklepów z meblami biurowymi można znaleźć różne warianty krzeseł. Najbardziej popularne jest krzesło do biurka w klasycznej formie. Najczęściej takie meble wyposażone są w wiele systemów regulacji, wysokie oparcie i często dodatkowo zagłówek. Część użytkowników wybiera je też z uwagi na przyzwyczajenie do klasycznej formy. Wśród takich modeli można znaleźć także dosyć tanie egzemplarze.

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest krzesło biurowe kubełkowe. Te z kolei są bardziej masywne i zabudowane z trzech stron. Dzięki temu dają lepszą stabilizację pozycji siedzącej. Często takie modele są nieco droższe od klasyczny wersji, jednak łatwiej poczuć się w nich wygodnie. Występują też w wielu wersjach kolorystycznych.

Dodaj ogłoszenie