Czym właściwie PPK różni się od OFE? Czy nowy program oznacza, że będziemy mogli decydować o emeryturach

Materiał informacyjny Polskiego Funduszu Rozwoju
Wielu Polaków obawia się o wysokość swojej emerytury. Rząd zaproponował nową formę odkładania na emeryturę - niesłusznie porównywaną z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Zatem czym różni się PPK od OFE?

PPK – to Ty decydujesz czy chcesz oszczędzać na emeryturę

Kiedy powstawał Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), jego Twórcy ustalili, że wszystkie osoby urodzone po 1968 roku obowiązkowo muszą wybrać fundusz i zawrzeć z nim umowę. Ci, którzy tego nie zrobili, do konkretnego OFE byli przydzielenia w drodze losowania. Otwarty Fundusz Emerytalny był obowiązkowy do 2014r.

Inaczej jest w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nowy program jest całkowicie dobrowolny dla wszystkich zatrudnionych osób.

Wprawdzie do PPK obowiązuje automatyczny zapis pracowników, którzy ukończyli 18 rok życia ale nie ukończyli 55 roku życia, mogą oni się jednak w każdej chwili z niego wypisać. Wystarczy, że złożą swojemu pracodawcy pisemną deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Dobrowolność sprawia, że równie łatwo, jak z PPK odstąpić, można do niego wrócić. Jeżeli więc np. po kilku latach dojdziemy do wniosku, że jednak oszczędności nam się przydadzą, zawsze możemy do programu przystąpić ponownie. Wystarczy złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do tego PPK. Pracownicy między 55 a 70 rokiem życia, nie są zapisywane do programu automatycznie, ale mogą do niego przystąpić na swój wniosek.

PPK nie zabiera pieniędzy z ZUS-u. To dodatkowe oszczędności

Pracownicze Plany Kapitałowe to system dodatkowego oszczędzania, a wypłacane nam pieniądze będą stanowić dodatek do emerytury, na którą składki płacimy do ZUS-u.

W przypadku otwartych funduszy emerytalnych środki odkładane na emeryturę były częścią obowiązkowej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS (osoby oszczędzające w OFE nie odkładały zatem na emeryturę nominalnie więcej niż gdyby to robiły nie przystępując do OFE).

Natomiast w przypadku PPK wpłaty finansowane przez pracownika, jak i te finansowane przez pracodawcę są naliczane od wynagrodzenia pracowników i odprowadzane bezpośrednio na ich prywatne rachunki PPK prowadzone przez instytucje finansowe. Oznacza to, że wpłaty do PPK nie pomniejszają kapitału emerytalnego gromadzonego w ZUS. Są dodatkowymi, całkowicie niezależnymi od powszechnego systemu emerytalnego, prywatnymi długoterminowymi oszczędnościami uczestników PPK.

W przypadku PPK finansowana przez nas wpłata podstawowa w wysokości 2% naszego wynagrodzenia uzupełniona zostaje wpłatą podstawową od pracodawcy w wysokości 1,5% naszego wynagrodzenia, a następnie zostaje przekazana na nasz prywatny rachunek PPK. Ponadto państwo zasili nasz rachunek jednorazową wpłata powitalną (250zł). Po spełnieniu określonych warunków co roku dostawać będziemy też tzw. dopłatę roczną (240 zł). Dzięki temu nasz rachunek będzie zasilany środkami pochodzącymi z trzech źródeł. W trakcie odkładania będziemy mogli swobodnie dysponować pieniędzmi.

Pracownicze plany kapitałowe nie są w żaden sposób powiązane z powszechnym systemem emerytalnym. Oszczędności w tym programie budowane są niezależnie od kapitału gromadzonego w ZUS.

Co więcej, w przypadku PPK nie jesteśmy skazani na oszczędzanie jedynie z własnej wypłaty. Do naszego rachunku co miesiąc dorzuca się nasz pracodawca, a raz w roku na rachunek wpada nam bonus od Państwa.

PPK – zgromadzone pieniądze to Twoja własność

Pieniądze, które były gromadzone w OFE, miały charakter publiczny, ponieważ jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny, pochodzą z obowiązkowej i powszechnej składki emerytalnej, która podobnie jak podatek dochodowy jest daniną publiczną (ubezpieczony nie ma wpływu ani na jej wysokość ani na zasady jej opłacania).

Inaczej jest w PPK. Prywatność środków gromadzonych w ramach tego programu gwarantuje ustawa PPK (art. 3). Potwierdza to też sposób budowania oszczędności w tym programie, który nie jest w żaden powiązany z obowiązkowymi składkami ZUS

Dzięki temu, że PPK to pieniądze prywatne możemy decydować:

  • czy chcemy oszczędzać w PPK,
  • o wysokości wpłat,
  • o tym, w jaki sposób będziemy korzystać ze zgromadzonych środków.

PPK - możesz wybrać pieniądze w każdej chwili, nawet przed emeryturą

Jedyną opcją skorzystania z pieniędzy zgromadzonych w OFE jest doczekanie wieku emerytalnego. Nie ma możliwości, aby uczestnik OFE mógł skorzystać z tych pieniędzy przed emeryturą.

W przypadku PPK możemy dowolnie korzystać ze zgromadzonych pieniędzy. W szczególnych sytuacjach życiowych możemy - bez utraty korzyści - pieniądze wypłacić lub pożyczać z naszego konta. W razie potrzeby możemy wybrać wszystkie oszczędności i zaprzestać odkładania.

Podobnie jest po osiągnięciu 60 roku życia. Pieniędzmi z PPK możemy dysponować tak, jak nam wygodnie. Jeżeli odkładaliśmy duży zakup, możemy wszystkie oszczędności wybrać jednorazowo. Możemy też potraktować to jako dodatek do emerytury.

PPK zostało wprowadzone do polskiego systemu, bo podobne systemy przetestowano już w wielu innych krajach, gdzie z powodzeniem się sprawdza.

Przede wszystkim nowy system nadaje nam moc sprawczą i pozwala nam samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób i czy w ogóle chcemy odkładać swoje własne, ciężko zarobione pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Czym właściwie PPK różni się od OFE? Czy nowy program oznacza, że będziemy mogli decydować o emeryturach - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna