Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Dunin znajdujący się w gminie Narew reprezentuje Podlasie w konkursie Drzewo Roku 2021 (zdjęcia)

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Dąb Dunin to dąb szypułkowy. Ma 13 metrów wysokości i około 700 cm obwodu. Jego wiek określa się na około 400 lat. Jest pomnikiem przyrody. Znajduję się na w Puszczy Białowieskiej.
Dąb Dunin to dąb szypułkowy. Ma 13 metrów wysokości i około 700 cm obwodu. Jego wiek określa się na około 400 lat. Jest pomnikiem przyrody. Znajduję się na w Puszczy Białowieskiej. Andrzej Janiuk
Dąb Dunin zwany też "Strażnikiem Puszczy" można znaleźć w miejscowości Przybudki w gminie Narew. Drzewo to ozdoba regionu Puszczy Białowieskiej. Teraz reprezentuje województwo podlaskie jako jeden z 16 finalistów w konkursie na "Drzewo Roku 2021". To już 11. edycja konkursu zorganizowanego przez Klub Gaja - polską organizację ekologiczną. Głosować można na stronie: www.drzeworoku.pl.

- Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 150 zgłoszeń drzew z całego kraju, które są częścią naszej historii i kultury, a także ważnym symbolem lokalnych społeczności. Wybrani przez jury konkursu finaliści to bohaterowie naszych czasów i walki o przyrodę w Polsce. To drzewa często mocno okaleczone przez piły, które ciągle żyją, drzewa zagrożone wycinką i te ocalone, otaczane opieką i ochroną. Drzewa nie mówią, ale dzięki konkursowi możemy o nich usłyszeć i poznać wspaniałe opisy zaangażowania obywatelskiego w ochronę drzew, a także przykłady zarządzania miejską zielenią z dbałością o drzewa - mówią organizatorzy akcji.

Jeśli chodzi o podlaskiego reprezentanta - Dąb Dunin to wysoki na 13 metrów dąb szypułkowy. Jego wiek określa się na około 400 lat, a obwód na ok. 700 cm. Jest pomnikiem przyrody. Został zgłoszony do konkursu przez Tomasza Niechodę i Agnieszkę Aleksiejczuk z Lublina. Puszcza Białowieska obfituje w wyjątkowe drzewa. Jednym z najbardziej znanych jest "Strażnik Puszczy". Mieszkańcy Przybudek określają drzewo jako wizytówkę miejscowości. Wielu turystów z Polski i nie tylko przyjeżdża tam właśnie po to, by go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. Dunin to także charakterystyczny punkt spotkań mieszkańców.

Był i jest również inspiracją dla wielu artystów. Znalazł się m.in. na okładce płyty „Scenariusz” zespołu Hoyraky. Reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła go w filmie „Wielkie drzewa” w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”. Drzewu nazwę "Dunin" nadał Janusz Korbel, jeden z twórców ruchu ekologicznego, na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. W ostatnim czasie Dunin zgubił konar i istnieje ryzyko, że może rozpaść się na pół. Mieszkańcy i pasjonaci drzewa walczą o jego przetrwanie.

Głosowanie na Drzewo Roku trwa przez cały czerwiec. Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year. Konkurs to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów - komentują organizatorzy inicjatywy.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja "Święto Drzewa", który ma zachęcać do podejmowania rzeczywistych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Inauguruje go corocznie, 10 października, ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Od początku programu "Święto Drzewa" posadzono w Polsce i na świecie około milion drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna