Dąbrowa walczy o oddział dla dzieci

luk
Archiwum
Udostępnij:
Chcemy spotkać się z dyrektorem podlaskiego NFZ i wyjaśnić wątpliwości związanych z możliwością otrzymania kontraktu przez oddział pediatryczny szpitala w Dąbrowie Białostockiej - mówi Małgorzata Żukiewicz, ze Społecznego Komitetu Obrony Szpitala. W czwartek w starostwie powiatowym w Sokółce doszło do kolejnego spotkania w tej sprawie.

Jak pisaliśmy, oddział pediatryczny w Dąbrowie Białostockiej nie otrzymał umowy z NFZ na 2012 rok. Od stycznia stoi pusty i nie przyjmuje małych pacjentów. Fundusz umowę na hospitalizację dziecięcą w powiecie sokólskim podpisał bowiem tylko z jednym podmiotem - szpitalem w Sokółce. I to ta placówka ma zapewnić opiekę i bezpieczeństwo wszystkim dzieciom w tym rejonie. Nie chcą z tym się zgodzić pracownicy szpitala w Dąbrowie Białostockiej, ale przede wszystkim mieszkańcy tej okolicy, którzy dotąd leczyli dzieci właśnie na tym oddziale.

5 stycznia broniący pediatrii w Dąbrowie na spotkaniu z przedstawicielami podlaskiego NFZ usłyszeli, że jedyna szansa na umowę dla placówki będzie wtedy, gdy dyrektor szpitala w Sokółce zrezygnuje z części swojego kontraktu i placówki podzielą się wtedy umową na powiat z zakresu hospitalizacji pediatrycznej.
W miniony poniedziałek grupa ok. stu mieszkańców pojechała do starostwa w Sokółce, domagając się pomocy w rozwiązaniu tej sytuacji i wpłynięcia na dyrektora szpitala w Sokółce. - Nie mam żadnych prawnych możliwości nakazywania czegokolwiek dyrektorowi szpitala - mówi jednak Franciszek Budrowski, starosta sokólski.

W czwartek doszło do kolejnego spotkania w tej sprawie, między dyrektorami szpitali z Dąbrowy i Sokółki, starostą i przedstawicielami komitetu. Efektem ma być prośba o ponowne spotkanie z dyrektorem podlaskiego NFZ.

Jerzy Kułakowski, dyrektor szpitala w Sokółce, twierdzi, że rezygnacja z części umowy z NFZ byłaby działaniem na niekorzyść jego placówki.

- Tego zrobić nie mogę - mówi. - To nie ja ustalałem zasady kontraktowania i decydowałem o rozstrzygnięciu konkursu. Dotąd zawsze dostawaliśmy umowy na pediatrię na niższe kwoty, choć staraliśmy się o większe pieniądze, teraz fundusz zdecydował inaczej. Przykro nam, że Dąbrowa nie dostała umowy, ale to nie nasza wina. Jesteśmy w stanie zapewnić usługi wszystkim dzieciom z powiatu.

Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ, zapewnia, że dyrektor oddziału spotka się ze stronami i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

LIST OTWARTY SPOŁECZNEGO KOMITETU OBRONY SZPITALA W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie

Szanowny Panie Prezesie
Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku ogłoszoną w dniu 14 grudnia 2011 r. decyzją, odmówił podpisania z Oddziałem Pediatrii Szpitala SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej, umowy na wykonywanie usług w zakresie świadczeń hospitalizacji na tym Oddziale. Wobec braku kontraktu, Fundusz pozbawił Szpital prawa i możliwości leczenia dzieci i młodzieży w roku 2012, z pewnością także w latach następnych.

Szpital SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej istnieje i świadczy lecznicze usługi hospitalizacyjne nieprzerwanie i leczniczo skutecznie od lat 60-tych ubiegłego wieku.
Zasięgiem oddziaływania obejmuje Miasto i Gminę Dąbrowa Białostocka, Miasto i Gminę Suchowola i Gminę Nowy Dwór, na terenie powiatu sokólskiego. Opiekę szpitalną zapewnia blisko 30 tysiącom tutejszych mieszkańców. Jest zorganizowany i wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczna według rosnących wymogów i potrzeb. Wyższy personel medyczny w części z tytułami naukowymi i dużym doświadczeniem zawodowym. Średni personel medyczny o wieloletnim doświadczeniu. Pomieszczenia pobytowe systematycznie odnawiane i utrzymywane na wysokim poziomie estetyki odpowiadającej oczekiwaniom małych pacjentów.

Konsultant Wojewódzki do spraw Pediatrii ocenił ten oddział jako konkurencyjny.

Panie Prezesie
Społeczeństwo Miasta i Gminy Dąbrowa Białostocka, Miasta i Gminy Suchowola i Gminy Nowy Dwór, na ręce Pana składa stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji.
W tym Szpitalu i na Oddziale Pediatrii zawsze znajdowało pomoc w sprawach najistotniejszych, bo obejmujących zwykłe i nagłe potrzeby zdrowotne najmłodszych naszych mieszkańców. Zamknięcie Oddziału Pediatrii Szpitala SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej znacznie utrudnia i ogranicza możliwości uzyskania i sprostania tym potrzebom.
Decyzja Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ bardzo poważnie burzy i tak nie najlepszą sieć placówek ochrony zdrowia. Zła i słabej jakości infrastruktura drogowa, głównie dróg wiejskich, dodatkowo potęguje problemy, które stają się z dnia na dzień naszym udziałem.

Na odbytym z inicjatywy miejscowej społeczności wspieranej przez Władze Samorządowe spotkaniu w dniu 5 stycznia 2012 w Dąbrowie Białostockiej, Kierownictwo Oddziału NFZ w Białymstoku, podtrzymało swoją decyzję. W licznych, nierzadko emocjonalnych wypowiedziach, mieszkańcy, radni miast i gmin, Burmistrzowie, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń, pracownicy służby zdrowia, także Konsultant Wojewódzki do spraw Pediatrii Prof. Maciej Kaczmarski, wskazywali na merytoryczne argumenty podważające zasadność podjętej decyzji. Bez skutku. Więcej - Zastępca Dyrektora, z rozbrajającą szczerością wyznał, iż "kwestie natury medycznej, w postępowaniu konkursowym nie są najistotniejsze".
Szanowny Panie Prezesie

Zebrani na spotkaniu mieszkańcy i ich przedstawiciele, z przykrością przyjęli do wiadomości, że w istocie są dla władz Funduszu taką trochę "kolonialną" społecznością, do której wystarczy przybyć i oświadczyć swą "imperialną" decyzję, by poczuła małość swoich spraw i problemów.
Panie Prezesie

Mimo to, blisko trzydzieści tysięcy tutejszych mieszkańców, zwraca się do Pana, ze stanowczym oczekiwaniem unieważnienia konkursu ofert na świadczenia w zakresie hospitalizacji na oddziałach pediatrii w powiecie sokólskim (SP ZOZ w Sokółce i SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej) i przeprowadzenia konkursu od nowa z zachowaniem choćby elementarnych kryteriów obiektywizmu.

Z należytym szacunkiem
w imieniu mieszkańców Miast i Gmin
Dąbrowa Białostocka
Suchowola
i Gminy Nowy Dwór:

SPOŁECZNY KOMITET OBRONY SZPITALA W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ
Przewodniczący: Jerzy Cecha
Członkowie: Katarzyna Pigiel
Małgorzata Żukiewicz
Władysław Dubiło
Tadeusz Jedliński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ev
To wszystko przez starostę i v-ce starościnę. Nieudaczniki jedne!!!
e
edek
I tego cepa z Nowego Dworu też

Tego w okularach! Oj tak!!!
g
gosc
I tego cepa z Nowego Dworu też
d
dąb
Nie mamy środków na ten oddział przez starostę i vice starościnę z naszej Dąbrowy!!!! To ich wina i tylko ich!!!!
d
dąbrówka
Walczcie ludzie o ten szpital!!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie