Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

David Irving nadal neguje historię

Kazimierz Radzajewski
Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. Kontrowersyjny historyk David Irving oglądał hitlerowskie bunkry
Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. Kontrowersyjny historyk David Irving oglądał hitlerowskie bunkry Marek i Ewa Wojciechowscy/ Wikipedia
Kontrowersyjny historyk karany za tzw. kłamstwa oświęcimskie oglądał wojenną kwaterę Hitlera w Gierłoży i Himmlera w Mamerkach.

Kim jest Irving?

Kim jest Irving?

Brytyjski pisarz i publicysta, autor książek o tematyce historycznej, jeden z czołowych negacjonistów. Został skazany w 2005 r. przez rząd austriacki na 3 lata więzienia na mocy nakazu wydanego w 1989 r. Wówczas w tym kraju poprowadził serię niepoprawnych wykładów dotyczących II wojny światowej. W swoich publikacjach David Irving wykazywał tendencję do wyolbrzymiania szkód poniesionych w czasie II wojny światowej przez Niemcy i pomniejszania zbrodni hitlerowskich. Podważa polskie prawa do Ziem Zachodnich i Północnych.

Dawid Irving znany jest z tego, że neguje nasze prawo do polskich Mazur, a to co w nich zostało z Niemiec, jest dla niego potwierdzeniem wyższości tego narodu.

Pisarz i historyk z Wielkiej Brytanii jest persona non grata w wielu krajach. Nie ma czego szukać w Izraelu, bo właśnie ludności żydowskiej wyrządził wielką szkodę negując Holocaust i stawiając na piedestał wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera.

Wycieczka do tajnej kwatery
Także w Polsce nie znajduje wsparcia dla swoich antysemickich i nazistowskich tez, stąd on i grupa dwudziestu takich jak on "turystów" z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA była bacznie obserwowana przez policję. - Do czasu popełnienia wykroczenia lub przestępstwa nie będziemy się nim interesować - zaznaczała Izabela Niedźwiedzka z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Była groźba, że ten bezkompromisowy nacjonalista zaprzeczy u nas publicznie i wbrew faktom zbrodniom nazistowskim i komunistycznym, stąd pion śledczy poinformował Brytyjczyka, że grozi mu w Polsce za to do trzech lat więzienia.

David Irving musiał zatem ukrywać marszrutę swojej wycieczki. Kilka dni temu widziano go w Gierłoży, a potem także w wojennej kwaterze Wehrmachtu - Mamerkach k. Węgorzewa.

Tu jest co oglądać
Wilczy Szaniec, był w latach 1941-1944 kwatera główną Adolfa Hitlera. W lipcu 1944 r. Claus von Stauffenberg dokonał tam nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Irving mógł zobaczyć w Gierłoży tylko porozsadzane materiałem wybuchowym resztki gigantycznej fortecy.

Mamerki i potężny kompleks betonowych schronów to kwatera główna niemieckich wojsk lądowych. W latach 1940-1944 zbudowano tam dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.

Pruskie i niemieckie dziedzictwo na Mazurach dopiero w czasach wolnej Polski doczekało się właściwego potraktowania przez historyków, a potem przez władze lokalne.

Węgorzewo poleca jako atrakcję turystyczną Kanał Mazurski, z gigantycznymi śluzami. Nie jest to jednak powód do chluby, ponieważ dziesięciolecia powojennych dewastacji zostawiły totalne zniszczenia. Warto jednak obejrzeć to dzieło pruskich inżynierów, tak jak pomyśleć o historii tej ziemi oglądając pozostałości militarne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna