Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawcy oddadzą krew w lepszych warunkach

Magda Hirsztritt [email protected]
fot. sxc.hu
Dobiega końca remont jedynej stacji krwiodawstwa w mieście. Od dziś krew można oddać w autobusie.

Specjalny pojazd przyjedzie do Ełku z Warszawy. Zaparkuje przy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które mieści się przy ul. Kościuszki 30. Będzie można oddać w nim krew od godz. 10.

Dawcy mogą zgłaszać się do autobusu do chwili, gdy w centrum zakończy się remont. Zaczął się 5 grudnia i zakończy się prawdopodobnie przed świętami.

- W budynku wymieniono już okna, więc będzie ciepło. Kończą się też prace przy remoncie łazienek dla krwiodawców - mówi Dorota Finfando z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W czasie remontu placówka nie przyjmowała krwi. Jednak w ciągu kilku ostatnich miesięcy pracownicy centrum mieli więcej pracy. We wrześniu zlikwidowano bowiem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy szpitalu miejskim na os. Jeziorna.

Centrum przy ul. Kościuszki średnio co miesiąc przyjmuje ok. 500 dawców. Każdy oddaje 450 ml krwi. - To nie tylko ełczanie, ale także mieszkańcy okolicznych miast. Krew oddają głównie uczniowie, żołnierze, strażacy, policjanci, seminarzyści, a przede wszystkim długoletni krwiodawcy. Ci pilnują terminów i przychodzą regularnie - mężczyźni co 2 miesiące, a kobiety co trzy. Pań jest prawie tyle samo co panów - dodaje Dorota Finfando.

Gdy potrzebna jest krew dla konkretnego chorego, a jego znajomi i rodzina organizują akcję na jego rzecz, wtedy dawcy zgłaszają się tłumnie.

Oddana krew jest badana i preparowana, po czym czeka na transport.
- Trafia do pacjentów 108. Szpitala Wojskowego i Pro-Medica w Ełku, do szpitali w Olecku, Gołdapi, Piszu i Grajewie. Ale także do innych stacji krwiodawstwa, na przykład w Krakowie, czy Szczecinie. Jedzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie - mówi D. Finfando.

Współczesna medycyna nie jest w stanie obejść się bez krwiodawców. To oni są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten lek, który może uratować życie innemu człowiekowi.
Chętni do oddania krwi najpierw wypełniają kwestionariusz o przebytych chorobach i przechodzą badanie wstępne - ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe, palpacyjne i wywiad lekarski.

Jeśli więc jesteś pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65. roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, dobrze się czujesz i chcesz pomagać innym ludziom, oddaj krew. Do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa najlepiej przyjść po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna