Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne seksafery to były afery!

(pb)
Do Augusta, króla Polski i elektora saskiego, pasuje jak ulał określenie "pies na baby". Jego pierwszy głośny romans z margrabiną Manzera, poznaną podczas bytności w Madrycie, zakończył się dla wybranki tragicznie. Zabił ją zdradzony mąż. Augustowi się upiekło.
Do Augusta, króla Polski i elektora saskiego, pasuje jak ulał określenie "pies na baby". Jego pierwszy głośny romans z margrabiną Manzera, poznaną podczas bytności w Madrycie, zakończył się dla wybranki tragicznie. Zabił ją zdradzony mąż. Augustowi się upiekło.
Gdyby media istniały w dawnych czasach, polscy monarchowie mogliby mieć spore problemy. Wobec dokonań miłosnych naszych królów afera rozporkowa w Samoobronie czy figle Billa Clintona z panną Levinsky to mało znaczące wpadki.

Kazimierz Wielki zasłużył sobie na ten przydomek nie tylko dzięki przekształceniu Polski drewnianej w murowaną. Ostatni Piast na polskim tronie listę miłosnych podbojów miał doprawdy imponującą.

Jeszcze przed koronacją, jako 20-letni książę, zapisał na swoim koncie skandal obyczajowy. Gdy przebywał w Budzie, w odwiedzinach u swojej siostry Elżbiety ożenionej z władcą Węgier Karolem Robertem, wpadła mu w oko dwórka, Klara Zach. Zaloty Kazimierza spotkały się jednak z obojętnością. Młodzieniec pożalił się więc siostrze, a ta uknuła spisek. Przyprowadziła Klarę do pokoju rzekomo chorego brata, po czym wymawiając się pilną sprawą, ulotniła się. Według relacji Długosza, dziewica została zgwałcona przez Kazimierza "i do syta wykorzystana". Zrozpaczona dziewczyna poskarżyła się ojcu, a ten postanowił pomścić zniewagę. Z mieczem wpadł do apartamentów królewskich. Elżbieta straciła cztery palce ręki, Karol Robert został ranny w ramię. Zacha, jak i znaczną część jego rodziny, zabito. Kazimierz musiał uchodzić do Polski.

Już jako król Polski romansował z niejaką Cudką, żoną dworzanina Niemierzy z Gołczy. Pani ta dała mu trzech synów. Gdyby dzieci te urodziły się w prawowitym związku, dynastia nie zakończyłaby żywota wraz ze śmiercią Kazimierza.

Jedną z czterech żon monarchy była piękna Czeszka, Krystyna Rokiczana, wdowa po praskim rajcy. Na jej widok krew w żyłach króla musiała się spienić, bowiem ożenił się z nią zaledwie po dziewięciu dniach znajomości. Sielanka nie trwała jednak zbyt długo. Pokojowiec doniósł władcy, że jego luba jest łysa i ma świerzb, co monarcha sam potwierdził. Rokiczankę odprawiono. Wśród kochanek monarchy znalazła się też piękna Esterka, o której XVIII-wieczny poeta Jakub Jasiński pisał złośliwie "król Kazimierz upiwszy się w szynku, z dworem z Żydówką tarzał się po rynku".

W konkury z Wielkim stawać mógłby śmiało Mocny. Do Augusta, króla Polski i elektora saskiego, pasuje jak ulał określenie "pies na baby". Jego pierwszy głośny romans z margrabiną Manzera poznaną podczas bytności w Madrycie zakończył się dla wybranki tragicznie.

Zabił ją zdradzony mąż. Augustowi się upiekło. Mniej dramatycznie przebiegała znajomość króla z hrabiną Estrele. Gdy pewnego razu po upojnej schadzce w sypialni zjawił się hrabia Estrele, August chwycił szablę i przepędził intruza. Panowie doszli później do porozumienia, co kosztowało Mocnego 20 tysięcy talarów rocznie.

Hrabina stała się oficjalną kochanką władcy, jednak do czasu, kiedy sama przyprawiła mu rogi. Monarcha dał jej dobę na opuszczenie Warszawy. Król nie narzekał na brak zainteresowania, bowiem "same Polki lgnęły do niego bez wstydu". Wśród nich była Urszula Lubomirska, która dała Augustowi syna Jana Jerzego. Owocem związku ze Szwedką Aurorą Königsmark był Maurycy, późniejszy marszałek francuski, pradziadek George Sand. Najsłynniejszą jednak kochanicą Augusta była hrabina Anna Cosel, żona ministra stanu Hoyma. Człowiek ów trzymał swą ślubną w ukryciu, kiedyś jednak podpiwszy porządnie, założył się o tysiąc talarów, że jego Anna przewyższa inne urodą.

Zakład wygrał, lecz stracił żonę. Cosel niemal przez dekadę trzęsła Polską i Saksonią.

Niewinnie wręcz przy dokonaniach monarszych kolegów wypada wyczyn Bolesław Chrobrego. Pierwszy król polski starał się swego czasu o rękę Przedsławy, siostry Jarosława Mądrego, lecz odmówiono mu. Chrobry powetował sobie ten afront po zdobyciu Kijowa w 1018 roku. Gall Anonim pisał, że "bez oporu wkroczył do wielkiego i bogatego miasta i dobywszy z pochew miecza, uderzył nim w Złotą Bramę, gdy zaś ludzie jego się dziwili, czemu to czyni, wyjaśnił to ze śmiechem i wcale dowcipnie: tak jak w tej godzinie Złota Brama miasta ugodzona została tym mieczem, tak następnej nocy ulegnie siostra najtchórzliwszego z królów, której mi dać nie chciał". Przedsława została zgwałcona, później zaś musiała przeprowadzić się do Gniezna jako nałożnica królewska.

Na losy Polski ogromny wpływ miał romans Stanisława Poniatowskiego z Katarzyną, żoną Pawła, następcy rosyjskiego tronu. Kiedyś książę przyłapał kochanków. Kazał Polakowi pozostać w komnacie, a małżonce rozebrać się, po czym wziął Poniatowskiego za rękę, zaprowadził do łoża i rzekł "Bawcie się, moje dzieci", sam zaś oddalił się do apartamentów swojej kochanki. Kilka lat później Katarzyna została carycą Rosji i zrobiła Stanisława Augusta władcą Rzeczypospolitej.

Ostatnim. Aż żal bierze, że o kulisach tej nominacji nie można było dowiedzieć się z telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna