Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj zimą o bydło

opr. (d)
sxc.hu
Okres zimowy to najtrudniejsza pora roku dla hodowców bydła.

Pojawiający się problem marznącej paszy, przymarzających kanałów gnojowych oraz ryzyko zamarznięcia doprowadzenia wody do poideł jest nieodłącznym tematem zimowej produkcji mleka.

Produkcja pasz o dość niskiej zawartości suchej masy, takich jak kiszonka z kukurydzy - ok. 35 proc. s.m., kiszonek z traw i sianokiszonek - ok. 25 - 50 proc. s.m. oraz innych jak kiszone ziarno z kukurydzy, czy kiszone młóto browarniane prowadzi do narastającego problemu w okresie ujemnych temperatur - marznięcia pasz w silosach.

Wiele jest metod radzenia sobie z tym problemem przez hodowców, poczynając od wycinania bloków kiszonki na zapas - do rozmarznięcia, kończąc na mieszaniu wkładu TMR na kilka do kilkunastu godzin przed rozdawaniem. Choć zwierzęta - krowy mleczne są dość wybredne i niechętnie pobierają zmrożone kawałki pasz, tak w skrajnych przypadkach - przy bardzo dużym udziale tych pasz może dojść nawet do zejścia zwierzęcia.

Bydło mleczne jest dość specyficzne i choć logika mówi co innego to badania wskazują, iż krowy mleczne znacznie lepiej czują się w temperaturach ujemnych (-20 stopni Celsjusza) niż dodatnich (+20 stopni).
Wielu rolników boryka się również z problemem zbyt dużej wilgotności w budynku inwentarskim. Jest to często powód źle działającej wentylacji lub zamkniętego budynku celem uniknięcia zamarznięcia wody w poidłach. Jednak zbyt duża wilgotność w oborze może zwiększać ryzyko zapadania krów na mastitis.
Rozwiązań jest wiele, każdy hodowca musi znaleźć swój złoty środek na przetrwanie zimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna