Dbasz o bezpieczeństwo w gospodarstwie? Zgłoś się do konkursu

Redakcja
Tak wygląda gospodarstwo Jana Monacha, który wygrał w minionym roku konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" w woj. podlaskim i zajął 3. miejsce w kraju
Tak wygląda gospodarstwo Jana Monacha, który wygrał w minionym roku konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" w woj. podlaskim i zajął 3. miejsce w kraju KRUS OR Białystok
Udostępnij:
Ruszyła już XV edycja ogólnokrajowego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanego m.in. przez KRUS. Konkurs jest skierowany do osób prowadzących produkcyjną działalność rolniczą. Ma na celu promowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. – Warto wziąć udział w tym konkursie – mówi Jan Monach z Kobylanki, który w ubiegłym roku zwyciężył na szczeblu wojewódzkim, a na krajowym zajął trzecie miejsce. – Konkurs ten stwarza dodatkową motywację, by zadbać o bezpieczeństwo w gospodarstwie i pracować bezpiecznie.

Dodaje, że czasem pewne rzeczy – również te związane z poprawą bezpieczeństwa – odkłada się na później. A konkurs stanowi motywację, by się nimi zająć.

– Poza tym osoba z zewnątrz, komisja, bardziej dostrzeże wszystkie niedociągnięcia w gospodarstwie niż jego właściciel, podpowie co trzeba poprawić – tłumaczy ubiegłoroczny zwycięzca konkursu w woj. podlaskim.

 

On w konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne” stratował trzy razy. Co roku coś poprawiał, by pracowało się bezpieczniej. I, jak mówi, niekoniecznie było to związane z konkursem. Po prostu, zawsze warto dbać o bezpieczeństwo.

To będą oceniać

A co będzie oceniała komisja konkursowa? M.in. ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym schodów i używanych w gospodarstwie drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych. Komisja zwróci również uwagę na: wyposażanie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami; stan techniczny maszyn i urządzeń; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej; rozwiązania technologiczne, organizacyjne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym. Komisja weźmie pod uwagę również ogólną estetykę gospodarstw.

Zgłoszenia należy składać w Oddziale Regionalnym lub Placówkach Terenowych KRUS, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2017 r.

W czternastu poprzednich edycjach konkursu, na wszystkich etapach eliminacji: regionalnych, wojewódzkich i centralnych, o tytułowe miano „Bezpiecznego Gospodarstwa Rolnego” rywalizowały 17064 indywidualne gospodarstwa rolne.

Podejście rolników się zmienia

– Widać, że świadomość rolników się zmienia – zauważa Jan Monach. – Gospodarze bardziej dbają o stan maszyn, o to, by były one wyposażone w osłony ruchomych części. Także estetyka gospodarstw bardzo się poprawiła. To widać na pierwszy rzut oka.

 

W poprzednich edycjach w czołówce nagrodzonych gospodarstw także nie zabrakło rolników z naszego regionu, m.in. w 2007 r. I nagrodą uhonorowano gospodarstwo rolne z powiatu zambrowskiego, w 2010 r. drugie miejsce w etapie centralnym zajęło gospodarstwo z powiatu łomżyńskiego, w w 2012 r. gospodarstwo z powiatu monieckiego. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie