Decyzja w sprawie szpitali uchylona

(luk)
sxc.hu
Udostępnij:
Wojewódzki Sąd Administracyjny musi jeszcze raz zając się uchwałą.

Jest ważna decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchylił on postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku w sprawie głośnego połączenia szpitali zakaźnego i gruźliczego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Konkretnie chodzi o odmowę wstrzymania wykonania uchwały w kwestii tego połączenia.
Sprawa została przekazana WSA do ponownego rozpoznania.

Chodzi o głośną uchwałę podlaskiego sejmiku w sprawie przekazania podległych marszałkowi województwa białostockich szpitali: zakaźnego i gruźliczego Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku. Zgodnie z porozumieniem zawartym między rektorem UMB i marszałkiem województwa, z trzech szpitali miał powstać jeden, kliniczny. UMB otrzyma też nieruchomość na Dojlidach, gdzie obecnie mieści się szpital zakaźny, szpital gruźliczy ma natomiast opuścić obecnie zajmowane pomieszczenia przy ul. Warszawskiej i przenieść się na Dojlidy. Ten budynek zostanie w gestii marszałka.

Decyzja o połączeniu ze szpitalem klinicznym od początku nie podobała się pracownikom przyłączanych placówek. Złożyli oni wniosek o wstrzymanie wykonania uchwały do WSA w Białymstoku. Powodem było "niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków, a szczególności wykreślenie skarżącego z Krajowego Rejestru Sądowego i z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą".

Oznaczałoby to bowiem niemożność zawarcia umów z NFZ i udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom. Podnoszono też, że chociaż przedmiotowa uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, to skutki jej wykonania są ogromne i ważkie społecznie, zarówno dla pracowników zakładu, jak i tysięcy pacjentów. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę, uznając, że uchwała sejmiku była aktem prawa miejscowego, które weszło w życie, a wykonania takiego aktu, zgodnie z przepisami, nie można wstrzymać.
Inaczej sprawę ocenił NSA, który uznał, że uchwała sejmiku nie jest aktem prawa miejscowego. Świadczy o tym m.in. brak publikacji uchwały o połączeniu w dzienniku urzędowym. Dlatego NSA uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę WSA do ponownej oceny.

Dopiero po ostatecznym wyroku sądu administracyjnego w tej sprawie będzie wiadomo, czy i kiedy dojdzie do faktycznego połączenia szpitali. Aby wykreślić oddane UMB placówki z KRS-u, potrzebny jest wyrok sądu odrzucający skargę pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zapewne ,to jeszcze nie koniec po-dchodów ,aj waj i do przodu.
g
gość
BRAWO
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie