Defilada wojskowa w Katowicach RELACJA Tysiące ludzi oklaskuje żołnierzy na defiladzie Wierni Polsce 15.08.2019

LOTA

Wideo

Zobacz galerię (75 zdjęć)
Defilada wojskowa w Katowicach 15.08.2019 RELACJA Defilada "Wierni Polsce" przyciągnęła do Katowic prawdziwe tłumy widzów. Dziesiątki tysięcy ludzi oglądały i oklaskiwały żołnierzy. Chcących zobaczyć paradę wojskową było tylu, że ciasno było na rynku i alei Korfantego, ale też na placu przed Spodkiem.

Defilada wojskowa w Katowicach

Tego należało się spodziewać. Defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego – 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich przyciągnęła do Katowic tłumy. Już przed południem ciasno zaczęło się robić na katowickim rynku oraz alei Korfantego. Im bliżej defilady tym gęściej na placu przed Spodkiem oraz po północnej stronie alei Roździeńskiego (to północną jezdnią przemaszeruje i przejedzie wojsko).

Czytaj także

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA 15:17

Defilada dobiega już końca. Organizatorzy zapraszają Państwa na piknik wojskowy w Strefie Kultury. Zaprezentowało się 185 pojazdów, 60 statków powietrznych, 2600 polskich żołnierzy, wojska oraz sprzęt sojuszników. Dopisali także górnicy, poczty sztandarowe oraz służby pomocnicze.

AKTUALIZACJA 15:14

Na zaproszenie premiera odpowiedzieli górnicy-defilują górnicy, ratownicy górniczy oraz Orkiestra Reprezentacyjna PGG. Za nimi maszeruje setka żołnierzy z biało-czerwonymi flagami.

Defilada wojskowa w Katowicach: Ponad 200 tys. ludzi zobaczy...

AKTUALIZACJA 15:11

Prezydentowi prezentują się armatohaubice KRAB, potężne 155 milimetrowe działa. Defiladę sprzętu wojskowego zamykają wozy nasłuchowe.

AKTUALIZACJA 15:08

Paradę czołgów zamykają PT-91 TWARDY. Ziemia w Katowicach drży.

AKTUALIZACJA 15:05

W końcu są! Pod Spodkiem pojawiły się czołgi Leopard 2.5. Za Leopardami przejeżdża czołg Abrams. Za nimi przejeżdżają czołgi Leopard 2.4, które mają być modernizowane do wersji 2.5

AKTUALIZACJA 15:03

Przed trybuną przejeżdżają kolejne maszyny: wozy dowodzenia ŁOWCZA, system POPRAD, za nimi jadą pojazdy patrolu saperskiego TOPOLA oraz pojazdy budujące mosty polowe.

AKTUALIZACJA 14:58

Za Rosomakami jadą maszyny reprezentujące naszych sojuszników. Za nimi przejeżdżają wyrzutnie takietowe, mobilne stanowiska dowodzenia oraz polowe laboratoria. Pojawiają się armatohaubice DANA, artyleryjskie wozy dowodzenia oraz LANGUSTY.

AKTUALIZACJA 14:55

Kolejne pojazdy mijają trybunę honorową, pojazdy Sił Specjalnych, Humvee oraz Rosomaki. Warto podkreślić, że od 2003 roku Rosomaki są produkowane w Polsce. Rosomaki mają w pełni zastąpić postradzieckie transportery bojowe.

AKTUALIZACJA 14:52

Defiladę powietrzną zakończył przelot maszyn wojsk amerykańskich. Defilada jest kontynuowana na ziemi. Najpierw przejeżdżają pojazy ŻW, wojska specjalne na Humvee oraz rampach desantowych. Towarzyszą im motocykle Wojsk Obrony Terytorialnej.

AKTUALIZACJA 14:50

Nad katowickiem niebem przelatują samoloty SU-22, oraz Hercules. Pojawiły się także Orliki. Nad Katowicami przelatują w szyku samoloty bojowe F-16, które osiągają nawet 700 km/h.

AKTUALIZACJA 14:48

Niestety, wielu ludzi, którzy przyjechali na defiladę skarży się na chaos i złą organizację. To często mieszkańcy innych miast, którzy nie znają Katowic i nie wiedzą, gdzie pójść, aby zobaczyć paradę.

Większość przyjezdnych kieruje się z rynku aleją Korfantego pod Spodek. Tyle że tu przejścia nie ma. Zaczynają błądzić i krążyć. Jest nerwowo. Sporo osób przyjechało z dziećmi. Część rezygnuje i zawraca, część próbuje i szuka dobrego punktu widokowego. Tyle że najlepszy jest po drugiej stronie alei Roździeńskiego przy Strefie Kultury. Problem w tym, że nie tak łatwo się tu dostać, bo ze względu na maszerujące wojsko zamknięto kładkę nad aleją Roździeńskiego. Przejść można od strony ulicy Sokolskiej

AKTUALIZACJA 14:45

Nad żołnierzami przelatują śmigłowce mi-2, mi-24, mi-14, mi-17 pojawiły się także śmigłowce marynarki wojennej. Ministerstwo obrony zobowiązało się do rozwinięcia w najbliższym czasie wojsk śmigłowcowych.

AKTUALIZACJA 14:40

Przed prezydentem przemaszerowali żołnierze służb specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. Maszerują żołnierze z 6 Brygady Pancernej, 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 6 powietrznodesantowej. Za nimi maszerują Strzelcy Podhalańscy, słynna kawaleria powietrzna oraz kadeci z akademii wojskowych. Za nimi maszerują poczty ztandarowe.

AKTUALIZACJA 14:30

Rozpoczęto defiladę wojsk. Pod katowickim Spodkiem maszerują żołnierze i marynarze.

AKTUALIZACJA 14:16

Prezydent Andrzej Duda: „Ten kto chwyta za broń by walczyć za polskość i Polskę jest jak polski żołnierz. Dzisiaj jest właśnie ich święto". PAD apeluje, by każdy polski obywatel był lojalny wobec Polski, niezależnie od narodowości. „Chciałbym podziękować wszystkim polskim żołnierzom za poświęcenie i służbę, także za to, że są gotowi poświęcić życie dla ojczyzny,

AKTUALIZACJA 14:10

Premier Mateusz Morawiecki: „Sto lat temu Ślążacy chwycili za broń i biało-czerwone flagi. Dzięki temu dziś możemy wspólnie obchodzić tak ważne święto. Sto lat temu Polacy z bronią w ręku ukształtowali granice odradzającej się Polski." Premier obliguje się do wspierania postępu i rozwoju w polskiej armii. Kładzie nacisk na rozwój nowoczesnych technologii wojskowych i cyberbezpieczeńśtwa.

AKTUALIZACJA 14:04

Defiladę uświetniono przelotem sześciu samolotów TS-11 ISKRA, które zabarwiły niebo na biało-czerwone barwy.

AKTUALIZACJA 14:02

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęto podniesieniem flagi Wojska Polskiego. Odśpiewano także Mazurek Dąbrowskiego, hymn Polski.

AKTUALIZACJA 14:00

Prezydent Andrzej Duda zakończył inspekcję wojsk. Przywitał ich wojskowym powitaniem „czołem żołnierze".

AKTUALIZACJA 13:43

Defilada została oficjalnie rozpoczęta. Żołnierze biorący udział w defiladzie salutują prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Gotowi żołnierze czekają na rozkaz wymarszu.

AKTUALIZACJA GODZ 13.34

Z Łasku wylatują już samoloty, które przelecą nad Katowicami.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.32

Na masz wciągnięto biało-czerwoną flagę.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.28

Na trasie defilady zbiera się coraz więcej osób. Widać całe rodziny z dziećmi, nawet w wózkach. W Katowicach powiewa coraz wiecej biało-czerwonych flag. Ulicami Katowic na defiladę zmierza coraz więcej osób.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.16

Ludzie na defiladę przyjechali z Katowic, ale też całej aglomeracji oraz różnych zakątków województwa. Wielu skorzystało z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi, nieliczni przyjechali do stolicy aglomeracji samochodami.

- Martwiliśmy się, że będzie trudno znaleźć miejsce do parkowania, dlatego wyjechaliśmy z domu już przed godziną 10. Udało się, co prawda na Gliwickiej, więc kawałek musieliśmy przejść, ale mamy nadzieję, że będzie warto - mówiła pani Anna z Rudy Śląskiej, która na defiladę przyjechała z dziećmi.

Defilada wojskowa w Katowicach. Czołgi, transportery opancer...

Przemarsz wojsk najlepiej oglądać od strony Strefy Kultury

Kto może defiladę ogląda z góry. W oknach i na balkonach wieżowców w centrum Katowic nie brakuje gapiów. Najlepsze punkty widokowe są oczywiście w Gwiazdach oraz Superjednostce, ale i mieszkańcy domów przy alei Korfantego mają niezły widok na trasę przemarszu.

Nie przegapcie

Z kolei przy samej trasie parady ludzie zbierają się już od kilku godzin, aby zająć jak najlepsze miejsce i zobaczyć jak najwięcej. Wielu zabrało ze sobą flagi. Ciasno jest wzdłuż alei Roździeńskiego oraz alei Korfantego.

Warto pamiętać, że przemarsz wojsk najlepiej oglądać od strony Strefy Kultury. Stąd będzie widać najwięcej, bo to północną jezdnią alei Roździeńskiego przejedzie i przemaszeruje wojsko. Niedostępny jest natomiast cokół pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, zamknięte jest również Rondo im. gen. Jerzego Ziętka.

Po defiladzie zaplanowano piknik wojskowy w Strefie Kultury

Przypomnijmy, że defilada rozpocznie się o godz. 14. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ulicy Bagiennej z Lwowską (tył kolumny). Żołnierze z Bagiennej przez aleję Roździeńskiego przejdą na Rondo im. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Po paradzie w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

Defilada w Katowicach. Program

  • Godz. 14 - start Defilady - wymarsz wojsk z ulicy Bagiennej
  • Godz. 15-22 - piknik wojskowy w Strefie Kultury

Zobaczcie koniecznie

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Willi
2019-08-15T20:16:43 02:00, Gość:

Pełna zgoda z Panem Premierem! Cześć i chwała bohaterom!

jakim bohaterom?

M
Mchu
2019-08-16T09:14:11 02:00, Gość:

Wykorzystanie wojska w kampanii wyborczej pinokia. To śląsk już nie jest ukrytą opcją niemiecką?

Wezta się odlaczta od nich, bo ja już nie mogę z nimi wytrzymać. A może bysta mnie przygarneli do autonomii Śląskiej?

Postarają się, zobaczą kto nami rządzi.

F
Francek z Kosciuszki

Jeszcze ros sie pytom:

Czamu Poloki niy zrobjyli takij defilady skuli tysz stu lot tak zwanego powstania wielkopolskigo? W koncu trwauo one duzyj, bo prawie szesc tydni (27.12-1918-16.02.1919), nisz ta rozroba polckich pijokow na slonckij ziymi.

Poznanioki by sie napewno radowali, bo by sie mogli przipomniec, jak ich polske pancry wgniotauy do bruku we 1956.

k
kasienka
2019-08-16T09:00:20 02:00, Francik z Kosciuszki:

........Tysiące ludzi oklaskuje żołnierzy .......

To prawie jak we wrzesniu 1939.

debil

G
Gość

Wykorzystanie wojska w kampanii wyborczej pinokia. To śląsk już nie jest ukrytą opcją niemiecką?

k
kasienka
2019-08-15T20:28:17 02:00, Gość:

W przyszłym roku obowiązkowe defilady i pochód pierwszomajowy. Pisiory będą stały i wręczały chorągiewki, kto nie przyjdzie na pochód do ciupy na 5lat. Uchwała wejdzie w życie na posiedzeniu wielkiego kotojwbcy z jego świrami. Boże Narodzenie uchowaj nad od tych debili i im podobnym🤦🤷🗯️💭💭🗯️🗯️😵😵😵

debil

F
Francik z Kosciuszki

........Tysiące ludzi oklaskuje żołnierzy .......

To prawie jak we wrzesniu 1939.

G
Gość

Narodowy sport Polakow-narzekanie!

G
Gość

Pełna zgoda z Panem Premierem! Cześć i chwała bohaterom!

G
Gość
2019-08-15T13:25:21 02:00, hanys:

Paszli WON gorole.

Idiota

G
Gość

Setki ludzi pozostały na dworcach kolejowych . Do paciągów Kolei Śląskich nie dało się dostać już w Gliwicach . Gratuluję organizacji . Made in Poland

a
antypisdzielec

Rzeczywiście "oklaskiwało tysiące".... Pewnie nawet ze dwa?....

G
Gość

Widzę, że ton w poniższych wypowiedziach taki sam jaki wpis naczelnego DZ na tt. A później dziwi was, jak mówimy o opcji niemieckiej. "Genu nie wydłubiesz".

K
Korfanty

A po defiladzie każdy Ślązak dostanie krowę

J
Ja
Losie kto zatrudnił tego patałacha ? To ma być relacja z parady? Porażka!
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3