MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Definicja aktywnego rolnika. Kto dostanie dopłaty bezpośrednie od 2023 roku?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Już tylko ok. 3 miesiące dzielą rolników od kolejnego naboru wniosków o płatności bezpośrednie.
Już tylko ok. 3 miesiące dzielą rolników od kolejnego naboru wniosków o płatności bezpośrednie. pixabay.com
Znaczenie będzie miało to, czy dopłaty dla gospodarstwa przekraczały równowartości 5 tys. euro. Artykuł 24 projektu ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej mówi o tym, kto jest aktywnym rolnikiem i może otrzymywać dopłaty w latach 2023-2027.

Spis treści

O potwierdzeniu aktywności przez składającego wniosek o pieniądze dystrybuowane przez ARiMR głośno zrobiło się ostatnio przy okazji pomocy suszowej. W trakcie naboru wniosków zmodyfikowano zasady i wymogiem stało się potwierdzenie przez rolnika, że sprzedał swoje produkty za kwotę minimum 5 tys. zł we wskazanym okresie. Chodziło o potwierdzenie pozyskiwania przychodów z prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Polecamy też:Bez ekoschematów dopłaty w 2023 mogą być niższe o 30 proc. Trwają szkolenia

Również dopłaty bezpośrednie mają trafiać tylko do aktywnych rolników, czyli tych, którzy faktycznie wykonują ten zawód. Czy uproszczenie w postaci przyjętego progu ma jakiekolwiek szanse uszczelniać system? Zapraszamy do dyskusji.

Kto dostanie dopłaty bezpośrednie w 2023 roku? Znaczenie powierzchni

Art. 25. 1. ustawy o Planie Strategicznym o wspólnej polityce rolnej (Projekt z dnia 15 listopada 2022 r.) mówi o tym, że:

Płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi, jeżeli prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha.

Zatem tak, jak do tej pory minimalną powierzchnią, która uprawnia do wnioskowania o dopłaty, jest 1 hektar gruntów. Ponadto płatności bezpośrednie są przyznawane, jeżeli:

  • rolnik spełnia warunki do przyznania płatności związanych do zwierząt, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2*, lub płatności dobrostanowych i złożył wniosek o ich przyznanie oraz
  • łączna kwota płatności bezpośrednich, jakie miałyby zostać przyznane w danym roku temu rolnikowi, przed zastosowaniem kar i kar administracyjnych, wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 euro.

Kto jest aktywnym rolnikiem? Równowartość płatności w euro

Bardziej postarać się będą musieli od 2023 roku ci, którzy dostają wyższe przelewy. Aktywny rolnik w myśl zapisów ustawy to z automatu ten, który w roku poprzedzającym składanie wniosków, otrzymał dopłatę o równowartości poniżej 5 tys. euro. Ci, którzy dostali wyższe płatności, powinni zapoznać się z kolejnymi zapisami ustawy.

Jeżeli pomoc jest przyznawana rolnikom aktywnym zawodowo, pomocy tej nie przyznaje się rolnikowi, który:

  • administruje portami lotniczymi, wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi,
  • świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.

Są pewne wyjątki, nawet jeśli prowadzi wymienioną działalność:
1) działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą, co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub dokumentów z REGON lub

Rolnik może też udokumentować, że:

  • przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu lub
  • kwota płatności bezpośrednich przysługujących za dany rok wynosi co najmniej 5 proc. całości przychodów z działalności pozarolniczej.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Kolejna szansa na otrzymanie dopłat jest wtedy, gdy w przypadku, jeśli nie otrzymał płatności bezpośrednich za 2022 rok – suma:

  • iloczynu liczby kwalifikujących się hektarów posiadanych przez tego rolnika i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich za hektar za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz
  • iloczynu wyrażonej w dużych jednostkach przeliczeniowych liczby zwierząt posiadanych przez tego rolnika, które zostały zatwierdzone do płatności bezpośrednich w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy, i średniej krajowej wysokości płatności bezpośrednich do zwierząt w zł na DJP za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy

– nie przekracza równowartości 5 000 EUR.

Podsumowując: gdy wszystkie uprawy i zwierzęta zgłaszane do płatności w 2023 roku (mimo braku otrzymania płatności w 2022 r.), nie przekraczają kwoty, która będzie równa 5 tys. euro, rolnik ma szansę na przyznanie płatności.

*1. Płatności związane z produkcją są przyznawane rolnikowi:
1) do powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika, na których uprawia w plonie głównym rośliny strączkowe na nasiona, rośliny pastewne, ziemniaki skrobiowe, buraki cukrowe, pomidory, chmiel, truskawki, len lub konopie włókniste;
2) do zwierząt gatunków: bydło domowe, owca domowa lub koza domowa.
2. Płatności związane z produkcją do powierzchni uprawy chmielu są przyznawane rolnikowi do powierzchni użytków rolnych, na których uprawia chmiel, położonych w rejonie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 69 ust. 2 pkt 3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Definicja aktywnego rolnika. Kto dostanie dopłaty bezpośrednie od 2023 roku? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna