Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic. Najwięcej roboty mają radni z Sejn. Ul. 22 lipca zmieni się na Vincasa Kudrika?

Redakcja
Najwięcej do roboty mają sejneńscy radni. 5-tysięczne miasto, to ewenement na ogólnopolską skalę. Ulicom wciąż patronują tu Świerczewski, Nowotko, Marchlewski i 22 Lipca.
Najwięcej do roboty mają sejneńscy radni. 5-tysięczne miasto, to ewenement na ogólnopolską skalę. Ulicom wciąż patronują tu Świerczewski, Nowotko, Marchlewski i 22 Lipca. Google Maps
W Orli Poświętna zamiast Armii Czerwonej, a w Sejnach Józefa Wybickiego za Marchlewskiego?

Niemal wszystkie gminy w naszym województwie przymierzają się już do zmian patronów ulic, którzy kojarzą się z minionym ustrojem. Wymusza to ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej, która w życie weszła w końcu ubiegłego tygodnia. Na wprowadzenie zmian gminy mają rok. Jeśli tego nie uczynią, zrobi to za nie wojewoda.

Najwięcej do roboty mają sejneńscy radni. 5-tysięczne miasto, to ewenement na ogólnopolską skalę. Ulicom wciąż patronują tu Świerczewski, Nowotko, Marchlewski i 22 Lipca. W Sejnach właśnie zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące nowych nazw. Nowotko mógłby być zastąpiony przez Warszawską, Konstytucji 3 Maja lub Viktorii Niemeńskiej. Świerczewski - Gminną, Grodzieńskiego (właściciel Sejn w XVII w.) lub Korpusu Ochrony Pogranicza. 22 Lipca - Wileńską, Vincasa Kudrika (autor litewskiego hymnu narodowego) albo Jana Pawła II. Marchlewski - Grodzieńską, Wybickiego lub Powstańców Sejneńskich. Ostatecznego wyboru dokonają radni na jednej z najbliższych sesji.

Być może jeszcze we wrześniu patronem ulicy w Choroszczy przestanie być gen. Berling. Następcy jeszcze nie ma. - Poprosimy jedno z naszych stowarzyszeń, bo coś zaproponowało - mówi burmistrz Robert Wardziński.

Stosunkowo szybko Armii Czerwonej powinna pozbyć się Orla. Kilka lat temu część mieszkańców chciała to zrobić, ale większość była przeciwna. Głównie z powodu kosztów wymiany dokumentów. Teraz ludzie nic już nie będą musieli płacić. - Kto wie, czy nie wrócimy do przedwojennej nazwy tej ulicy, czyli do Poświętnej - mówi Irena Odzijewicz, sekretarz gminy.

W Białymstoku pod ustawę dekomunizacyjną podlega 11 ulic: Gorbatowa, Armii Ludowej, Sawickiej, Leńskiego, Krasickiego, Kościńskiego, Rzymowskiego, Komarowa, Pazińskiego, Wojsk Ochrony Pogranicza i Berlinga. Tylko ta ostatnia jest dużą arterią komunikacyjną. Władze Białegostoku ogłosiły konsultacje społeczne dotyczące nowych nazw. Można je zgłaszać do końca września. Ostateczną decyzję podejmą radni, ale nie wcześniej niż na początku przyszłego roku.

Zobacz też Ustawa o dekomunizacji. 11 ulic zmieni nazwy

W Suwałkach najwięcej kontrowersji budzą trzy ulice: XXX-lecia PRL, Buczka i Henryka Mereckiego. Ten ostatni, to lokalny „bohater” z II wojny. Był co prawda w AK, ale potem został sowieckim spadochroniarzem. Prezydent Suwałk powołał specjalną komisję do spraw nazw ulic. Jednak na temat komunistycznych patronów grono to jeszcze nie dyskutowało. Kiedy to uczyni, nie wiadomo.

Obserwuj nas na Twitterze:

Bądź na bieżąco. Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna