Dentysta ma być łatwiej dostępny

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Udostępnij:
Mniej gabinetów, ale więcej pieniędzy na świadczenia - to efekt rozstrzygniętego właśnie przez NFZ konkursu na leczenie stomatologiczne od stycznia 2012 roku.

Podlaski oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął konkurs ofert na świadczenia stomatologiczne na lata 2012-2014. Na konkurs wpłynęło łącznie 621 ofert. Spośród nich fundusz wybrał 393.
- Wartość nakładów na stomatologię znacznie wzrosła - informuje Adam Dębski, rzecznik oddziału. - Zamierzamy wydać w przyszłym roku na takie leczenie 66,5 miliona złotych, czyli o 7 milionów złotych więcej niż w mijającym roku.

Mniej znaczy lepiej
Świadczenia ogólnostomatologiczne w województwie podlaskim będzie świadczyć 276 gabinetów, z czego 50 w Białymstoku. W roku 2011 było to odpowiednio 347 i 73.
31 gabinetów w województwie (z tego 9 w Białymstoku) świadczyć będzie usługi ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży.

- Ponadto młodzi pacjenci mogą być leczeni w każdym z gabinetów, które wykonują świadczenia ogólnostomatologiczne - zaznacza rzecznik podlaskiego NFZ. - W obu zakresach najwięcej ofert dotyczyło Białegostoku. Duża konkurencja pomiędzy nimi spowodowała, że wybrane zostały niemal wyłącznie gabinety zatrudniające lekarza specjalistę w dziedzinie stomatologii zachowawczej lub pedodoncji oraz takie, które posiadają wysokiej klasy sprzęt, a także dobre warunki lokalowe, w tym ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Według komisji konkursowej zagwarantuje to wysoką jakość usług stomatologicznych, a także wzrost średniej wartości kontraktów.
- Każdy z gabinet będzie musiał wykazać miesięcznie co najmniej 7,5 tys. punktów rozliczeniowych, dlatego kontraktu nie będą miały gabinety, które dotąd realizowały go tylko symbolicznie - zaznacza Dębski.

Według NFZ, mniejsza liczba gabinetów nie spowoduje zmniejszenia dostępności do świadczeń, ponieważ łączna liczba zakupionych usług jest wyższa niż w 2011 r.
Udało się też w Białymstoku zabezpieczyć usługi w każdym z rejonów, na które podlaski NFZ podzielił miasto. Ma to ułatwić dostęp do stomatologa mieszkańcom wszystkich dzielnic.

Ortodoncja bez zmian
Nie zmieni się liczba gabinetów świadczących usługi ortodontyczne. Nadal będzie można korzystać z nich w 28 gabinetach w województwie: w Suwałkach, Sejnach, Białymstoku, Supraślu, Łapach, Siemiatyczach, Bielsku, Hajnówce, Grajewie, Sokółce, Mońkach, Zambrowie i Łomży.
Nieznacznie zmniejszyła się liczba gabinetów protetycznych - zamiast 33 w województwie będzie ich działać 31.

Z kolei w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii świadczeń będzie udzielało 20 gabinetów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Szkoda słów. Kto ma oczy ten widzi. Kto ma uszy ten słyszy.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie