Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dentysta naprawi ząb pod mikroskopem

wa Kurzyńska [email protected]
Leczenie z użyciem mikroskopu trwa dłużej. Na jedną wizytę potrzeba od półtorej do nawet dwóch godzin
Leczenie z użyciem mikroskopu trwa dłużej. Na jedną wizytę potrzeba od półtorej do nawet dwóch godzin
Kanały zębowe mogą być cienkie jak włos. Jednak dzięki powiększeniu lekarz widzi nawet mikroskopijną zmianę.

Jeszcze kilka lat temu mikroskopy stomatologiczne były w gabinetach dentystycznych rzadkością. Dziś korzysta z nich coraz więcej lekarzy.

Dlaczego? Bo dzięki możliwości uzyskania nawet 40-krotnego powiększenia możliwe jest docieranie do trudno dostępnych miejsc i ich precyzyjne leczenie. To bezcenne w sytuacjach, gdy np. kanały w zębach są zrośnięte, mają nietypową budowę lub znajdują się w nich złamane narzędzia dentystyczne po wcześniejszych zabiegach.

- Standardowe leczenie kanałowe może być w takich sytuacjach zawodne. Ale dzięki możliwościom, jakie daje mikroskop operacyjny, takie zęby najczęściej udaje się uratować - przyznaje Katarzyna Wędkowska, lekarz stomatolog.

Bywa, że kanały zębowe są grubości włosa. Podczas leczenia tradycyjnego takie cienkie kanały czasami bywają przeoczone. W efekcie mimo leczenia może pojawić się stan zapalny. Powrót na fotel dentystyczny jest wówczas nieunikniony.

- Podczas leczenia z użyciem mikroskopu ubytek jest lepiej widoczny nie tylko dzięki powiększeniu obrazu, ale i światłu, które pada wprost na "naprawiane" miejsce. Widzimy każdą, nawet mikroskopijną zmianę - dodaje doktor Katarzyna Wędkowska.
Leczenie z użyciem mikroskopu trwa dłużej. Na jedną wizytę potrzeba od półtorej do nawet dwóch godzin. Urządzenie znajduje się w stałej odległości od twarzy pacjenta. Zwykle to dystans rzędu ok. 20-30 cm.

- Do leczenia używamy bardzo cienkich, precyzyjnych narzędzi. Gdy kanał jest już drożny, wypłukany specjalnymi, dezynfekującymi płynami oraz osuszony, zostaje wypełniony tzw. ciepłą gutaperką. Materiał ma wówczas temperaturę sięgającą 200 stopni C. Bardzo dokładnie przylega do ścianek kanału, nie pozostawiając szczelin, w których mogłyby przeżyć bakterie - tłumaczy lekarka.
Leczenie pod mikroskopem, choć dłuższe, nie jest bardziej bolesne. Jednak aby poprawić komfort pacjenta, dentyści zazwyczaj proponują znieczulenie.

- W przypadku zębów wielokanałowych bywają konieczne dwie, trzy wizyty, aby dobrze opracować ubytek. Warto jednak poświęcić temu czas, gdyż solidne leczenie zapewnia spokój na wiele lat - podkreśla Katarzyna Wędkowska.

Ile kosztuje leczenie z użyciem mikroskopu? To zależy od gabinetu. Coraz częściej jednak konieczność skorzystania z urządzenia podczas leczenia nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Jeśli jest inaczej, to rachunek bywa wyższy średnio o ok. 50-100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna