Dla tej pracy rzucili ciepłe posadki

Urszula Krutul [email protected]
Damian Kudzinowski (z lewej) i Paweł Makowiecki to animatorzy białostockiej odsłony Worldwide #Jelly Week 2012. Chcą pokazać, że coworking jest ciekawy.
Damian Kudzinowski (z lewej) i Paweł Makowiecki to animatorzy białostockiej odsłony Worldwide #Jelly Week 2012. Chcą pokazać, że coworking jest ciekawy. W. Wojtkielewicz/ A. Zgiet
Udostępnij:
Zobacz, czym się zajmują.

Wiele młodych i kreatywnych osób zostawia ciasne biura i postanawia pracować na własną rękę. A co za tym idzie, skupiają się wokół idei tak zwanego "coworkingu". Dzieje się tak również w Białymstoku.

Coworking zdobywa coraz większą rzeszę fanów w Polsce. Już od dzisiaj kilka kreatywnych osób chce przedstawić jego założenia białostoczanom. Idea coworkingu to idea pracy w towarzystwie innych, tzw. "wolnych strzelców", w miłym, zaadaptowanym przez nich miejscu.

W Polsce i na świecie adaptowane są np. przestrzenie pofabryczne, kawiarnie, itd. Warunkiem koniecznym jest internet i ludzie, którzy, może nie tyle chcą razem pracować nad wspólnym projektem, co pracować we wspólnej przestrzeni.

- W Białymstoku od jakiegoś czasu spotykają się ze sobą osoby, które na co dzień pracują indywidualnie - tłumacze, graficy, prawnicy, pracownicy naukowi, programiści, czy dziennikarze - mówi Paweł Makowiecki, jeden z animatorów Worldwide #Jelly Week w Białymstoku. - To osoby, którym udało się "wyjść" z biura i po pewnym czasie zauważają, że czegoś im brakuje. Pracując z domu, kiedy można robić to kiedy się chce, często pracuje się cały czas. Taki człowiek na przykład przez 4 dni się nie goli i łazi w szlafroku. I brakuje mu motywacji, żeby ruszyć się z domu. Co za tym idzie pogarszają się jego stosunki z innymi.

Lepiej więc wyjść do ludzi i pracować w jakimś przyjemnym miejscu. Jest to też szansa do nawiązania nowych znajomości i pozyskania ciekawych kontaktów.

- W Labalbalu od około 3 miesięcy organizujemy spotkania coworkingowe w ramach akcji OpenCoffee Białystok - dodaje Damian Kudzinowski z Labalbalu. - Z racji tego, że siedzimy najczęściej przy jednym wspólnym stole, to w porze lunchu, kiedy robimy sobie przerwę, wymieniamy się uwagami. To bardzo fajne, że mogą spotkać się ze sobą osoby, które są bardzo różne. Bo grafik komputerowy może siedzieć obok dziennikarza, prawnika, itd. I mogą spróbować znaleźć własny język.

Co za tym idzie, pojawiają się nowe perspektywy. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że przyjemniej jest pracować w kawiarni, pofabrycznym lofcie, czy innym nietuzinkowym miejscu, niż w biurze, które widzi się codziennie od 10 lat.

W ramach obchodów tygodnia coworkingu w Białymstoku czeka na nas szereg ciekawych inicjatyw (wszystkie w ramce poniżej). Do ciekawszych projektów na pewno zaliczyć można konferencję ph. "Samokształcenie w Internecie/ kultura w nowych technologiach". Zapoznać się będzie można z nowymi technologiami, rozwojem internetu, oraz ich rolą w edukacji, życiu codziennym i zawodowym oraz porozmawiać np. o kulturze.

Konferencja jest skierowana z jednej strony do osób z sektora społecznego, edukacji, kultury, a z drugiej - zajmujących się sprawami bardziej technicznymi. Konferencja będzie próbą znalezienia wspólnej przestrzeni, wspólnego języka.

- Całe spotkanie będzie prowadzone eksperymentalną metodą "otwartej przestrzeni", w której to uczestnicy tworzą program i jego zawartość dopiero w trakcie trwania konferencji - mówi Makowiecki. - Żeby wziąć udział w spotkaniu, należy się najpierw zarejestrować na stronie www.samoksztalcenie.evenea.pl.

Niektórzy z uczestników konferencji wezmą później udział we wspólnym pisaniu książki w ramach Placu Zabaw Galerii Arsenał.

Program białostockiego Worldwide #Jelly Week 2012

Worldwide #JellyWeek 2012 obchodzony jest na całym świecie w dn. 16-22 stycznia. Program białostockiej edycji:

16 stycznia - Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji, ul. Ciepła 40; od godz. 10 do 16 - Dni Otwarte; więcej - www.cpi.wsfiz.edu.pl

17 stycznia - Kawiarnia Labalbal, ul. Warszawska 21 lok. 3; od godz. 11.30 do 13 - OpenCoffee Białystok - otwarte spotkania przedsiębiorczych osób i rozmowy o ich projektach; po godz. 19 - Bardzo Dziwny Wtorek - rozmowy przez skype'a z osobami tworzącymi centra coworkingu w innych miastach, www.labalbal.pl.

18 stycznia - Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Ciepła 40, od godz. 10 do 16 - Dni Otwarte, www.aipbialystok.pl

19 stycznia - Centrum im. L. Zamenho-fa, ul. Warszawska 19; od godz. 9 do 17 - konferencja "Samokształcenie w Internecie", www.centrumzamenhofa.pl

20-22 stycznia - Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 1; od godz. 9 do 18 - Booksprint - pisanie książki, www.galeria-arsenal.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie