Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój ogródek marnie wygląda, a rośliny nie chcą rosnąć? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z tych podstawowych błędów

Justyna Madan
Justyna Madan
Hodowla warzyw we własnym ogrodzie nie jest trudna, ale warto stosować się do kilku podstawowych zasad, jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy zdrowe rośliny.
Hodowla warzyw we własnym ogrodzie nie jest trudna, ale warto stosować się do kilku podstawowych zasad, jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy zdrowe rośliny. pixabay.com
Nic nie cieszy ogrodnika bardziej niż udane, zdrowe plony. Sam widok kiełkujących roślin potrafi poprawić humor, zwłaszcza kiedy obserwowane sadzonki rozwijają się w promieniach wiosennego i letniego słońca. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Bywa i tak, że chociaż wszystko zaczęło się dobrze, nagle rośliny obumierają albo nie kwitną w ogóle. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby rośliny zdrowo rosły?

Nie wystarczy zasadzić, czy zasiać roślinę, podlewać od czasu do czasu i czekać, aż da nam pyszne i świeże warzywa. Różne rośliny mają różne wymagania, dlatego jeśli chcemy cieszyć się bogatym i zdrowym zbiorem, musimy poświęcić naszemu ogrodowi dużo uwagi i cierpliwości. Poniżej znajdują się najczęściej popełniane błędy, przez które w naszym ogrodzie niewiele się dzieje i podpowiedzi, jak im zaradzić.

Dlaczego rośliny nie kwitną? Najczęstsze błędy i rozwiązania

Zgorzel siewek
Sadzonki zaczynają kiełkować i nagle obumierają? Może to być choroba zgorzelowa, spowodowana różnymi patogenami przenoszonymi przez glebę, które niszczą ściany komórkowe korzeni roślin, więc więdną i obumierają. Zgorzel siewek, który zalicza się do grzybowych chorób roślin, występuje bardzo wcześnie, po skiełkowaniu.

Patogeny rozwijają się w chłodnej, wilgotnej glebie. Można uniknąć choroby, stosując kilka różnych technik. Sadzonki warto zacząć np. w domu, w sterylnym podłożu, a nie w glebie ogrodowej. Zacznij od domowej rozsady, można do tego wykorzystać np. rolki po papierze toaletowym, czy wytłaczanki na jajka i dopiero po wykiełkowaniu przesadź rośliny do ogrodu. Pamiętaj też, aby nie sadzić w domu przy użyciu gleby z ogrodu. Ponadto sprzęt ogrodniczy warto umyć w gorącej wodzie z mydłem, a następnie namoczyć w wodzie z dodatkiem wybielacza, ponieważ patogeny mogą ukrywać się w różnych zakamarkach narzędzi.

Niewystarczająca wentylacja
Dotyczy to głównie domowej, miniaturowej szklarni, w których trzymamy rośliny, np. pod plastikową kopułą. Domowe szklarnie potrafią zapewnić nam zbiory smacznych ziół, czy rozpocząć przygodę z rozsiewem warzyw, ale problemem może być przepływ powietrza, a właściwie jego brak. Jeśli sadzonki zaczynają więdnąć, usuń osłonki, aby rośliny mogły oddychać. Możesz też spróbować zrobić w kopule więcej dziur, zwłaszcza jeśli masz zwierzęta i obawiasz się, że dostaną się do sadzonek i je zniszczą.

Nieodpowiednia gleba
Oprócz potencjalnego przenoszenia szkodliwych patogenów, gleba może po prostu utrudniać rozwój sadzonek. W zależności od tego, jaką glebę mamy w naszym ogrodzie, może być ona za ciężka dla małych i delikatnych korzonków młodych roślin, lub nie zatrzymywać wystarczającej do utrzymania życia ilości wody.

Sadzonki warzyw potrzebują sporej ilości składników odżywczych. Jeśli ich nie otrzymają, rośliny mogą przestać rosnąć, a liście tracić kolor. Dlatego tak ważne jest, aby ziemię odżywiać, stosować nawozy i ściółki, dzięki którym gleba będzie odżywiona, a rośliny wyrosną zdrowsze.

Zbyt dużo składników odżywczych
Nawożenie gleby jest niezwykle ważne, ale łatwo przesadzić. W przeciwieństwie do braku odpowiednich składników odżywczych, rośliny mogą się nie rozwijać również dlatego, że tych składników jest zdecydowanie więcej, niż młode sadzonki mogą przyjąć. W takim przypadku mogą dostać „chemicznych oparzeń”.

Aby uniknąć takiej sytuacji, dobrze jest zamienić produkty chemiczne na organiczne, w tym przypadku można wykorzystać wiele naturalnych produktów, które znajdziemy w domu i w ogrodzie.

Za mało lub za dużo światła
Sadzonki warzyw są delikatniejsze, niż się wydaje. W związku z tym niewłaściwe oświetlenie – za dużo lub za mało – może je uszkodzić. Sadzonki, które nie mają wystarczającej ilości światła, przestaną się rozwijać. Sadzonki, które mają za dużo światła, mogą rozwijać się szybciej, niż ich łodygi są w stanie udźwignąć. Za dużo słońca może również prowadzić do odwodnienia.
Na samym początku dobrze jest, jeśli sadzonki mają nie więcej niż około sześciu godzin pośredniego, naturalnego światła. Kiedy staną się wystarczająco silne i odporne, z powodzeniem wytrzymają dłuższe, bezpośrednie nasłonecznienie.

Za dużo wody
Sadzonki potrzebują wody do wzrostu, ale za dużo wody może je zabić. Dzieje się tak, ponieważ korzenie nie mogą wchłonąć wystarczającej ilości tlenu, jeśli w glebie jest za dużo wody. W związku z tym dosłownie toną i zaczynają się rozkładać. Kiedy zaczynają gnić, praktycznie niemożliwe jest uratowanie sadzonej, a poza tym zgnilizna może się rozprzestrzeniać, przez co wykończy również pobliskie rośliny. Nadmierne podlewanie może również prowadzić do rozwoju pleśni.

Staraj się podlewać sadzonki warzyw, gdy wierzchnia warstwa gleby o grubości 1 cm jest sucha w dotyku. Włóż czubek palca wskazującego w ziemię, a jeśli poczujesz wilgoć, zanim paznokieć zniknie pod powierzchnią, wszystko jest w porządku. Gleba powinna być wilgotna, a nie mokra.

Za mało wody
Jeśli nie podlewasz swoich sadzonek wystarczająco często, mogą odwodnić się i umrzeć. Woda jest niezbędna do życia roślin, ponieważ potrzebują jej do wsparcia komórek strukturalnych, fotosyntezy i transpiracji. Rośliny nie przetrwają bez wody, tak jak człowiek nie przetrwa bez tlenu. Codziennie sprawdzaj, jak w poprzednim punkcie, stan gleby. Nie dopuszczaj do jej wysychania, dobrze jest też podlewać rośliny na poziomie gleby, a nie z góry, dzięki temu unikniemy uszkodzeń.

Za ciepło lub za zimno
Sadzonki warzyw mogą mieć trudności z rozwojem w niektórych warunkach. Dzieje się tak, ponieważ często chcemy mieć jak najwięcej, różnych gatunków roślin, a sadzimy i siejemy je w tym samym miejscu, zapominając, że niektóre potrzebują dużo ciepła, a inne wolą, kiedy jest chłodniej. Pomidor, czy papryka wolą dużo słońca i otaczające ciepło, dzięki temu lepiej się rozwijają. Groch, czy jarmuż nie będą się w takich warunkach dobrze rozwijać i mogą po prostu szybko zwiędnąć. Warto najpierw sprawdzić dokładnie wymagania każdej rośliny z osobna i sadzić tylko te, które mają szansę dobrze się rozwijać w naszym ogrodzie.

Za ciasno
Zbyt wiele sadzonek w jednym miejscu ma nikłe szanse na przetrwanie, ponieważ muszą walczyć o składniki odżywcze, do których mają ograniczony dostęp przez zbyt tłumne towarzystwo. Każda sadzonka pochłania wszystko, co może, aby urosnąć silna i wysoka. Jeśli na małej przestrzeni jest ich zbyt wiele, może się zdarzyć jedna z trzech rzeczy:

  • rozwija się jedna sadzonka, a inne zawodzą;
  • wszystkie sadzonki są słabe i skarłowaciałe;
  • wszystkie sadzonki umierają.

Zazwyczaj z paczki nasion kiełkuje nawet 80 proc., dlatego, jeśli widzimy, że roślin zaczyna wzrastać więcej, niż mogło się nam wydawać, dobrze jest je przerwać, tak aby rośliny miały wystarczająco miejsca na pobieranie składników odżywczych. Można też nasiona wysiać najpierw na wilgotnym ręczniku papierowym i przesadzić je do ziemi, kiedy wykiełkują.

Źródło: Morning Chores

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna