Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Sztuki Współczesnej 2013: Swoboda, opór, sztuka

Urszula Krutul [email protected]
Scena ze spektaklu "Pan Paweł" (reż. Radu Afrim). Pan Paweł jest dziwakiem, odmieńcem żyjącym ze swoją siostrą-bliźniaczką w małym, ponurym mieszkanku.
Scena ze spektaklu "Pan Paweł" (reż. Radu Afrim). Pan Paweł jest dziwakiem, odmieńcem żyjącym ze swoją siostrą-bliźniaczką w małym, ponurym mieszkanku. Alexandru Boicu
Od 17 do 26 maja miastem rządzić będą artyści. W różnych, często niespotykanych lokalizacjach zagości sztuka współczesna.

Dni Sztuki Współczesnej to, można by rzec, sztandarowa impreza Białostockiego Ośrodka Kultury - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektorka placówki. - Organizujemy ją od 28 lat.

To do czegoś zobowiązuje. Na początku opierała się głównie o teatr alternatywny, teraz doszły do tego nowe trendy. Podczas DSW odbywają się prezentacje teatru, tańca, video, fotografii, nowych mediów, literatury, muzyki i street artu (cykl ESSA - East Side Street Art), które rzadko można oglądać w Białymstoku lub tej części Polski. DSW wyznaczają nowe trendy i ukazują fuzje gatunków.

W tym roku hasłem przewodnim są "Przestrzenie swobody" i ich interpretacje. Będzie zatem o: formach celebrowania wolności i swobody, poszukiwaniu własnego miejsca, drogi do samorealizacji, ucieczki przed brutalnym światem do własnego azylu oraz strategiach oporu przed ograniczeniami ze strony oczekiwań i nacisków społeczeństwa.

- Przed nami kilka premier - mówi Anna Łuszyńska z BOK. - Odwiedzą nas grupy teatralne z Hiszpanii, Rumunii i Polski.

W tym roku wystąpią m.in. Pablo Palacio/ Muriel Romero ze spektaklem "Stocos" (po raz pierwszy w naszym kraju, polska premiera). Iuliana Vilsan z Rumunii pojawi się z pierwszą przekrojową prezentacją swojej twórczości, a Teatr Młodych Piatra Neamt (Rumunia) pokaże spektakl "Pan Paweł".

Nie zabraknie gości z naszego podwórka. Zobaczyć będzie można premierowy spektakl Teatru Malabar Hotel pt. "Bacon". Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki pokaże przedstawienie "Wnyk".

Autorem tekstu sztuki jest białostoczanin, dramaturg, Robert Jarosz. Pojawi się też Ewelina Ciszewska z "marią s.", czyli swoistym projektem badawczym, który powstał z potrzeby zgłębienia tematu: "Kostium jako wehikuł czasu i przestrzeni". O muzykę zahaczy słynne teatralne Karbido z najnowszym projektem inspirowanym twórczością Johna Cage'a.

A Teatr Nowy w Krakowie zaprezentuje "Lubiewo" wg powieści Michała Witkowskiego o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. W ramach cyklu ESSA zawita do nas dwoje artystów z czołówki niemieckiej sceny streetart-owej. Muzycznie będzie niemniej ciekawie. Wystąpi m.in. Mela Koteluk, czyli najgorętsze ostatnio nazwisko na scenie.

Dni Miasta

Tegoroczne Dni Miasta odbędą się w Białymstoku pomiędzy 21 a 23 czerwca. Do Y'akoto, o której pisaliśmy wczoraj, dołączyła grupa Hey i zespół Fonovel. Hey to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych z charyzmatyczną wokalistką, Katarzyną Nosowską. Ich najnowszy album "Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan", z którego piosenki, usłyszymy w Białymstoku jest ich 10. studyjnym wydawnictwem. Na krążku znalazło się 11 utworów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna