Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Święta Zmarłych cenny cmentarz nabierze blasku

A. Gierwat
Zabytkowa kaplica Szolzmanów od lat czekała na remont. Prace renowacyjne rozpoczęły się w tym tygodniu.
Zabytkowa kaplica Szolzmanów od lat czekała na remont. Prace renowacyjne rozpoczęły się w tym tygodniu. Fot. A. Gierwat
Ruszył remont trzech zabytkowych kaplic z okresu powstania styczniowego.

Zabytkowych kaplic z okresu powstania styczniowego jest na czyżewskim cmentarzu pięć. Na razie zostaną odnowione dwie lub trzy. Na tyle władzom gminy i parafii udało się zdobyć funduszy. Prace właśnie ruszyły i jeśli na drodze nie stanie zła pogoda, zakończą się jeszcze w tym roku.

To są nasze "Powązki"
Czyżewska nekropolia to według Sławomira Zgrzywy, st. insp. w łomżyńskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, drugi najcenniejszy historycznie cmentarz w dawnym województwie łomżyńskim, a może nawet i w podlaskim. "Czyżewskie Powązki", jak mawia Anna Bogucka, wójt gminy Czyżew-Osada, przez lata nie mogły się doczekać renowacji. A przecież znajdują się tutaj nie tylko mogiły mieszkańców, ale też kaplica dawnych właścicieli Czyżewa: rodu Godlewskich.

Dzięki współpracy gminy z parafią, ale i hojności mieszkańców, w tym roku odnowione zostaną kaplice rodów Szolzmanów i Godlewskich. Obie wybudowano w okresie powstania styczniowego lub krótko po nim. O tym, że w pierwszej kolejności zdecydowano się na remont kaplicy Szolzmanów zadecydowała ciekawa architektura. Grobowiec Godlewskich wybrano ze względu na to, że ich herb pojawił się w projekcie herbu Czyżewa, o którego nadanie stara się wójt.

- Ale jeżeli nam się uda, restauracją objęty zostanie także nagrobek rodu Sokołowskich - dodaje Bogucka. - Stopniowo chcielibyśmy odnowić wszystkie zabytkowe obiekty na cmentarzu. Dbanie o nekropolię jest naszym obowiązkiem.

Potrzeba więcej pieniędzy
Dlatego gmina we współpracy z parafią ubiegała się w tym roku o środki unijne. Udało się. Urząd Marszałkowski na renowację przyznał prawie 25 tys. zł. Kolejne pięć tys. dołożyli mieszkańcy, którym wygląd zabytkowej nekropolii nie jest obojętny. Tyle właśnie udało się uzbierać podczas wielkanocnej kwesty. Brakujące pieniądze pochodzą z budżetu gminy.

Restauracja zabytków nie jest tania. W tym roku pójdzie na nią ok. 50 tys. zł. Dlatego na 1 listopada planowana jest kwesta. Wtedy też mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekty prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna