Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do wyborów zostało tylko dziesięć dni

Magdalena Kleban [email protected]
Wybierzemy 88 wójtów, 38 burmistrzów i 4 prezydentów miast.

Kandydaci na radnych i wójtów, burmistrzów i prezydentów to prawdziwa armia ludzi. Tylko z województwa podlaskiego oraz powiatów: ełckiego, gołdapskiego i oleckiego startuje 11.381 osób! Pięć razy więcej niż jest mandatów.

Kobiet wśród nich jednak nie za wiele. Wystarczy przypomnieć, że w wyborach na prezydenta czterech miast: Białegostoku, Łomży, Suwałk i Ełku startuje tylko jedna przedstawicielka płci pięknej: Agnieszka Rzatkowska z Suwałk. Ale już w mniejszych miastach stanowią one siłę nie do pogardzenia. Bywają miejscowości, gdzie stanowią większość, a nawet są jedynymi kandydatkami.

Jaki jest średni kandydat
Ale gdyby można byłoby opisać przeciętnego kandydata, to byłby to na pewno mężczyzna w wieku powyżej 45 lat. Najmniejsza średnia wieku (43 lata) jest wśród kandydatów do rad miast na prawach powiatu. Najstarsi, najbardziej doświadczeni starają się o urząd wójta, burmistrza i prezydenta. Tam średnia wieku wynosi 48 lat, a w przypadku kobiet - 50.

Zresztą to właśnie w tej grupie wiekowej 40-59 lat notujemy w tym roku zdecydowaną większość kandydatów. Jest ich więcej niż przedstawicieli młodzieży (18-29 lat), seniorów (60 plus) i osób w wieku 30-39 lat razem wziętych. Choć i tutaj rozpiętość wiekowa jest olbrzymia. Najmłodsi kandydaci dopiero w tym roku odebrali swoje dowody osobiste, najstarsza kandydatka pochodzi z Suwałk i skończyła już 87 lat.

Odliczanie czas zacząć
Do wyborów samorządowych 21 listopada zostało niewiele ponad tydzień. Kampania wyborcza z każdym dniem nabiera większych rumieńców. A że chętnych do działania w samorządzie jest bardzo wielu (tylko w Białymstoku o 28 miejsc w radzie miejskiej ubiega się 255 osób, do sejmiku województwa zaś o 30 mandatów - 359!), to często wybór, przed jakim stają wyborcy, wydaje się bardzo trudny.

Wybory samorządowe często określane są jako najważniejsze z całego cyklu wyborczego. Ci, których teraz wybierzemy, przez cztery lata decydować będą o kierunku rozwoju (bądź nie) naszych małych ojczyzn. A dzięki nam, i to zanim jeszcze wybierzecie się na głosowanie, możecie zapoznać się zarówno ze wszystkimi kandydatami, jak też dotychczasowym dorobkiem obecnej władzy. Nie wybierajcie na chybił trafił, wybierzcie z Gazetą Współczesną!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna