Dobiega końca jedna z największych inwestycji

Paweł Chojnowski [email protected]
Prace budowlane miały potrwać do końca tego roku, ale łagodna zima pozwoliła na ich przyspieszenie. Być może już w lipcu inwestycja zostanie zakończona.
Prace budowlane miały potrwać do końca tego roku, ale łagodna zima pozwoliła na ich przyspieszenie. Być może już w lipcu inwestycja zostanie zakończona.
Udostępnij:
Podłączą się wszyscy.

Andrzej Duda burmistrz Kolna

Andrzej Duda burmistrz Kolna

Jest to projekt niezbędny, chociaż dla samorządu nieco niewdzięczny, bo... niewidoczny, nie tak imponujący jak np. nowa pływalnia. Gdybyśmy jednak tego nie zrobili, samorząd bodajże po 2015 r. musiałby płacić duże kary - zgodnie z dyrektywami UE.

Prawdopodobnie w połowie roku zakończy się budowa sieci wodociągowej i kanaliza- cyjnej w Kolnie i zacznie wielkie podłączanie.

Budowa kanalizacji wchodzi w etap końcowy - mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Łagodna zima była dobra dla wykonawców. Prace mogłyby się zakończyć nawet w lipcu.

I tak taniej, niż zakładano
Dzięki realizacji projektu "Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Kolno", miejscowość zostanie zwodociągowana w blisko 100 procentach, a skanalizowanie miasta wzrośnie z 59 proc. do 99,5 proc.
- Dosłownie kilka domów na koloniach pozostanie bez kanalizacji - tłumaczy burmistrz.

Koszty prowadzonej od dwóch lat inwestycji to blisko 24 mln zł (dofinansowanie z Funduszu Spójności wyniosło ponad 10 mln zł). To jedno z największych tego typu przedsięwzięć w województwie. Ale i tak wyszło taniej, niż na początku zakładano.

- Ten projekt zaczęliśmy pisać jako miasto, ale później przejęła go miejska spółka, która mogła odpisać koszty VAT-u - opowiada Andrzej Duda.

To właśnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno-Ściekowej realizuje tę inwestycję w ramach umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Władze pozytywnie zaskoczył też przetarg, gdy okazało się, że całość wyjdzie taniej o 11 mln zł, niż wynikało z szacunków.

Niedrogie podłączenie
Wkrótce - po odbiorze całościowym inwestycji - z nowej kanalizacji skorzystają mieszkańcy oraz przedsiębiorcy. Wspomniana spółka zaoferuje im podłączenie. Koszt - uzależniony od odległości posesji do instalacji - ma być niewielki.

- Przyłącza są poprowadzone do samych granic działek. Ścieki będą odprowadzane w sposób grawitacyjny, wystarczy więc rura PCV - tłumaczy burmistrz. - Chyba, że ktoś ma np. łazienkę w piwnicy, wtedy musi zamontować też własną przepompownię.

Włodarz zapewnia, że odpowiednie procedury umożliwią bardzo szybkie podłączenie. Oczywiście mieszkańcy będą mogli również we własnym zakresie podłączyć się do kanalizacji.

Łącznie położono ponad 27 km sieci kanalizacyjnej, 2,2 km wodociągowej i 3,5 km sieci kanalizacji deszczowej. Kolneńska oczyszczalnia jest w stanie przyjąć wszystkie ścieki (pozostanie nawet 20 proc. rezerwy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie