MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca pierwszy etap prac remontowych w Filharmonii

dr
Odnowiony i rozbudowany budynek Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Nowej w Łomży
Odnowiony i rozbudowany budynek Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Nowej w Łomży Dominika Rucińska
Muzycy z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży do swojej siedziby wrócą w drugiej połowie sierpnia.

Długo wyczekiwany remont budynku filharmonii trwa od końca ubiegłego roku. Na przyspieszenie terminu rozpoczęcia renowacji poniekąd wpłynęła słynna publikacji mniej słynnego zdjęcia toalety zrobionego w budynku łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej przez znanego aktora Tomasza Karolaka.

Nadzieja na pomoc z Unii

Na modernizację budynek czekał przeszło 40 lat. Problemem były oczywiście finanse. Urząd Miasta Łomża, który jest właścicielem nieruchomości dwukrotnie starał się o dofinansowanie prac remontowych sali koncertowej FKWL ze środków unijnych. Pierwszy raz w 2008 roku, kolejny w 2010. Niestety bez skutku. Postanowiono więc zmniejszyć zakres modernizacji, a remont podzielić na etapy.

Szukanie oszczędności

Opracowaniem dokumentacji zajęła się firma z Poznania. Początkowo koszt modernizacji został wyliczony na 14 mln zł. Kwota była zbyt duża, więc zaczęto szukać oszczędności i nanosić poprawki.

Ratusz postawił warunek - remont nie może przekroczyć 8 mln zł. Udało się. Pierwsze prace ruszyły już na jesieni ubiegłego roku. Za wykonanie dokumentacji magistrat zapłacił 150 tys. zł.

Pierwszy etap

Podczas pierwszego etapu prac, który objął przebudowę części administracyjnej obiektu wykonano m.in. prace budowlano-instalacyjne, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne, wyposażenie technologiczne. Koszt tego etapu wyniósł ok. 778 tys. zł.
Całkowicie została zmieniona koncepcja rozplanowania budynku. W miejscu starych pomieszczeń, które zostały zburzone powstały nowe garderoby i biura.

Prace uzupełniające

- Ponadto w połowie kwietnia br. podpisano umowę na roboty uzupełniające, opiewające na kwotę 299 tys. zł - wyjaśnia Łukasz Czech z Urzędu Miasta Łomża. - Obejmowały one wykonanie garderób, sali prób, zamurowanie dolnego pasa okien w foyer celem poprawienia estetyki wnętrza, dostosowanie obiektu do wymagań przepisów przeciw pożarowych oraz malowanie wnętrza łącznika.

Na parterze w miejscu sali lustrzanej zostaną utworzone cztery garderoby, na piętrze kolejne dwie. Jedna z nich ma spełniać rolę sali prób. Prowadzone prace znacznie ułatwią komfort pracy muzyków i stworzą lepsze warunki dla odwiedzających gości.

Ale na tym nie koniec

Wyremontowano: łazienki, klatkę schodową, korytarze, pokoje administracji i pomieszczenia magazynowe na instrumenty. Wykonawcą prac w pierwszym etapie jest firma MAR-TECH Mariusz Chludziński Łomża, która wygrała przetarg kwotą 777 tys. 656 zł. Firma prowadzi szereg prac związanych z przebudową części administracyjnej, które aktualnie są na etapie odbiorów.

- Dalsza rozbudowa budynku FKWL obejmować będzie wymianę dachu, rozbudowę sali widowiskowej, wykonanie zaplecza estradowego i przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych - wylicza przedstawiciel ratusza. - Koszt tych prac szacowany jest na około 7 mln zł. W tej chwili nie ma jeszcze decyzji, czy w przyszłym roku uda się wygospodarować środki na dalszy remont.

Zgodnie z planem remont powinien się zakończyć 18 sierpnia. W oczekiwaniu na zakończenie inwestycji łomżyński filharmonicy koncertują w sali Centrum Katolickiego przy ul. Sadowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna