Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość! Kary będą minimalne

Barbara Kociakowska [email protected]
Rolnicy posiadający gospodarstwa „mleczne” mogą odetchnąć z ulgą. Jeśli przekroczyli swój limit, za każdy nadliczbowy litr mleka zapłacą ok. 2,5 gr.
Rolnicy posiadający gospodarstwa „mleczne” mogą odetchnąć z ulgą. Jeśli przekroczyli swój limit, za każdy nadliczbowy litr mleka zapłacą ok. 2,5 gr. B. Kociakowska
Rolnicy zapłacą tylko 2,5 grosza za każdy kilogram mleka wyprodukowanego ponad indywidualny limit.

Jeszcze zimą - pół roku temu - wszystko wskazywało na to, że Polska znacznie przekroczy swoją kwotę mleczną. Szacowano, że może wynieść ona 3 proc. Jednak, jak wynika ze wstępnych danych (na podstawie informacji miesięcznych przesyłanych przez podmioty skupujące do dyrektorów oddziałów terenowych ARR), w minionym roku kwotowym krajowy skup mleka ukształtował się na poziomie 9,818 mld kg. W oparciu o te dane Agencja Rynku Rolnego szacuje, iż krajowa kwota dostaw w roku kwotowym 2012/2013 zostanie przekroczona o ok. 10 mln kg - czyli zaledwie 0,1 procenta.

Co to oznacza dla polskich rolników zajmujących się produkcją mleka? To, że kary za przekroczenie indywidualnych limitów produkcyjnych będą bardzo niskie. Wyniosą one tylko ok. 2,5 gr za 1 kg mleka, wprowadzonego do obrotu ponad posiadany limit. Według szacunków agencji, swoje indywidualne limity przekroczyło ok. 50 tys. dostawców hurtowych, czyli rolników, którzy sprzedają wyprodukowane mleko do mleczarni.
Przedstawiciele ARR oceniają, że Polska będzie musiała zapłacić z tytułu przekroczenia kwoty ok. 2,8 mln euro, czyli ok. 11,7 mln zł.

Według agencji tak niewielkie przekroczenie wynika z zaangażowania dostawców, podmiotów skupujących oraz przetwórców. Już w połowie roku kwotowego (po informacjach o niebezpieczeństwie przekroczenia kwot mlecznych) producenci dostosowali dostawy do sytuacji rynkowej i indywidualnych kwot dostaw. Szukali też innych sposobów powiększenia swoich indywidualnych limitów. W minionym roku kwotowym nastąpiło ok. 28 tys. transferów kwot dostaw hurtowych (na ok. 470 mln kg mleka).

Agencja Rynku Rolnego zastrzega, że podane przez nią informacje to dopiero wstępne dane (powstały na podstawie sprawozdawczości miesięcznej) . Zweryfikowana informacja zostanie przekazana po otrzymaniu raportów rocznych, czyli w drugiej połowie maja.
Przypomnijmy, że mechanizm kwotowania produkcji mleka, funkcjonujący w Polsce od 2004 r. służy stabilizacji sektora mleczarskiego, ma zapewnić dostawcom zbyt na wyprodukowane mleko oraz uzyskanie za nie korzystnej ceny. Jednak Komisja Europejska zamierza znieść kwoty mleczne w 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna