MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre miejsce gminy Choroszcz w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Bardzo cieszę się z miejsca gminy Choroszcz w Rankingu Samorządów – podkreśla burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.
Bardzo cieszę się z miejsca gminy Choroszcz w Rankingu Samorządów – podkreśla burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Wojciech Wojtkielewicz
W najnowszej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 gmina Choroszcz zajęła 31. miejsce wśród 857 ocenianych gmin miejsko-wiejskich w Polsce. To najlepsza lokata wśród takich gmin w Podlaskiem. - To wspaniałe miejsce, ale też nie ukrywam, że ta ocena motywuje nas do dalszej pracy - nie ukrywa burmistrz Robert Wardziński.

Od 14 lat ranking dziennika "Rzeczpospolita" prezentuje samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony i trwały rozwój swoich małych ojczyzn i lokalnej społeczności. Jak piszą jego organizatorzy, ranking sprawdza efektywność działań samorządów w takich podstawowych obszarach jak: trwałość ekonomiczna (m.in. wsparcie biznesu i nowe miejsca pracy), trwałość środowiskowa (m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii i ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami komunalnymi), trwałość społeczna (m.in. budowa szkół, żłobków, domów kultury) oraz jakość zarządzania.

- Bardzo cieszę się z miejsca gminy Choroszcz w Rankingu Samorządów – podkreśla burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. - 31. lokata to wspaniałe miejsce, bo pokonaliśmy aż 826 podobnych do nas podmiotów. Jednocześnie ta ocena to zewnętrzny, obiektywny znak zauważenia i docenienia naszych starań o jakość rozwoju gminy. W tym rankingu oceniali nas eksperci zewnętrzni, wedle kryteriów takich samych dla wszystkich.

Cele, zasady i kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Zestawienie jest przygotowywane w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko- wiejskich oraz gmin wiejskich.

I tak, wśród gmin miejsko-wiejskich (857 jednostek samorządu terytorialnego) liderem jest podkarpacka Boguchwała, która zdobyła 36,42 pkt. Choroszcz ma ich 24,70, a kolejna podlaska gmina Wasilków (41 m-ce) - 22,6 pkt. Względnie wysoko jest jeszcze Wysokie Mazowieckie (93 m-ce i 13,75 pkt.), a najwięcej naszych reprezentantów lokuje się w końcówce zestawienia, np.: Jedwabne (849. - 4,07 pkt), Kleszczele (846. - 4,37 pkt.), Suraż (840. - 4,53 pkt.).

Wśród 65 ocenianych miast na prawach powiatu najlepsza jest Zielona Góra (45,13 pkt.). Białystok (27,78 pkt.) zajmuje 29 miejsce, Łomża (19,05 pkt. ) - 43., a Suwałki (18,80 pkt.) - 46.

Najgorzej zaś Podlaskie wypada w kategorii gmin wiejskich. Na 1557 ocenianych w absolutnej czołówce jest tylko Narewka (19 m-ce i 22,02 pkt.) i Białowieża (84 m-ce i 9,98 kt.). Najliczniej zaś jesteśmy reprezentowani w ostatnich dziesiątkach rankingu, np.: 1549. Milejczyce (2,12 pkt.), 1547. Kołaki Kościelne (2,13 pkt.), 1544. Zawady (2,31 pkt.), 1642. Sidra (2,33 pkt.) czy 1538. Boćki (2,43 pkt.).

WIDEO: Białystok. Budżet Białegostoku 2019. Prezydent Tadeusz Truskolaski: To w dalszym ciągu rozpędzony pociąg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna