Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry, bo znany

Ireneusz Sewastianowicz [email protected]
Witold Liszkowski otrzymał 99 proc. głosów
Witold Liszkowski otrzymał 99 proc. głosów H. Wysocka
Suwalszczyzna. Tylko w pięciu z osiemnastu gmin niezbędna będzie druga tura wyborów na wójta. Do urn ponownie pójdą mieszkańcy Bakałarzewa, Filipowa, Gib, Jeleniewa i Płaskiej.

Również w pięciu gminach, jak informowaliśmy, niedzielne wybory miały charakter plebiscytu, ponieważ zgłoszono tylko po jednym kandydacie. Tak było w Augustowie, Puńsku, Rutce-Tartaku, Sejnach i Suwałkach. Szczególnie spektakularny sukces odniósł Witold Liszkowski z Puńska. Poparło go 99 proc. głosujących. Niewiele gorzej wypadli Zbigniew Buksiński (Augustów) - 91 proc. i Jan Racis (Rutka-Tartak) - ponad 90 proc. Tuż za nimi uplasowali się Jan Skindzier (Sejny) i Tadeusz Chołko (Suwałki).
Stary, nowy wójt
Tylko w dwóch gminach, w których zapadły już rozstrzygnięcia, posady stracą dotychczasowi ich włodarze. W Szypliszkach Adam Kacprzyk przegrał ze Sławomirem Renkiewiczem, dotychczasowym wicestarostą suwalskim.
W Wiżajnach do pełnienia publicznych funkcji powrócił Józef Laskowski. Były poseł Samoobrony, później niezrzeszony, zmierzył się z Jerzym Gorą, rządzącym gminą od czterech lat. Laskowski wystąpił jako reprezentant Ligi Polskich Rodzin. Wygrał niewielką przewagą głosów, chociaż wójtem był już na początku lat dziewięćdziesiątych i odwołano go wówczas w atmosferze skandalu, gdy wpadł na pomysł podwyższenia Góry Rowelskiej.
Na kolejną kadencję wójtami pozostaną pełniący tę funkcję nieprzerwanie od 1990 r. Andrzej Kwieciński (Bargłów Kościelny) i Jan Racis (Rutka-Tartak). Prawie podobnym stażem mogą pochwalić się Marek Motybel (Nowinka) i Roman Fiedorowicz (Raczki). Mniejsze doświadczenie mają Tadeusz Drągiewicz (Sztabin), Mariusz Grygieńć (Szypliszki) i Józef Stankiewicz (Krasnopol).
Bez partyjnych etykietek
Zdecydowana większość przyszłych wójtów określa się jako bezpartyjni. Poparcia udzielały im tworzone na potrzeby wyborów lokalne komitety. Szerszy zasięg miał jedynie Samorząd Ziemi Augustowskiej, który odniósł sukces w gminach Augustów, Bargłów Kościelny, Nowinka i Sztabin. Wprowadził też do drugiej tury swego reprezentanta w Płaskiej.
Partyjną przynależność deklarowali Józef Laskowski w Wiżajnach (LPR), Witold Liszkowski w Puńsku (SLD) i Sławomir Renkiewicz w Przerośli (PSL). Większość zwycięzców może pochwalić się wyższym wykształceniem. Podstawowe ma jedynie Jan Racis (Rutka-Tartak).
Statystyczny wójt ma 45-50 lat. Najstarszy w tym gronie jest Andrzej Kwieciński z Bargłowa (57 lat), najmłodszy - Mariusz Grygieńć z Szypliszek (33 lata). W pierwszej turze sukcesu nie odniosła żadna z ubiegających się o najważniejszy urząd w gminie kobiet.
Czas na dogrywkę
W Jeleniewie po czteroletniej przerwie do polityki wróciła Beata Ordonowska z Platformy Obywatelskiej. Była już wójtem i starostą suwalskim. W drugiej turze zmierzy się ze Sławomirem Bielskim, aktualnym włodarzem gminy.
Dogrywka niezbędna okazała się w Filipowie, gdzie Bogusław Konieczny konkurować będzie z Ryszardem Dykiertem. Mieszkańców Bakałarzewa czeka pojedynek Adama Szymańskiego, dotychczasowego wójta, ze Stanisławem Sówką.
W Gibach Jan Kramnicz musi przekonać wyborców, że jest lepszym kandydatem niż Tomasz Stankiewicz. W Płaskiej Bogdan Wysocki, wieloletni wójt, stoczy batalię z Wiesławem Gołaszewskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna