Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry czas na zakup nawozów

Barbara Kociakowska [email protected]
Sprzedawcy nawozów twierdzą, że teraz w sklepach już zaczyna się ruch. Najwięcej osób będzie jednak kupowało nawozy w styczniu i lutym.
Sprzedawcy nawozów twierdzą, że teraz w sklepach już zaczyna się ruch. Najwięcej osób będzie jednak kupowało nawozy w styczniu i lutym. Archiwum
Ich ceny niższe już nie będą, tylko będą rosły - przynajmniej do wiosny. Poza tym teraz jest największy wybór nawozów i - co ważne- nie ma jeszcze tłumu w sklepach.

Ceny nawozów

Ceny nawozów

Przykładowe ceny detaliczne nawozów:
- Mocznik (ZA Puławy w opakowaniach po 25 kg) - 1660 zł/t
- Saletra amonowa (ZA Puławy, paleta 30 kg) - 1370 zł/t
- Salmag (ZA Kędzierzyn, 50 kg ) - 1220 zł/t
- Polifoska 6 (ZCH Police, 50 kg) - 2030 zł/t.

Nawozy azotowe w tym roku tańsze były po sezonie wiosennym - mówi Cezary Ołdakowski z firmy Rol-Pol w Szepietowie. - Natomiast, jeśli chodzi o nawozy fosforowe to delikatną obniżkę można było zaobserwować po sezonie jesiennym, ale była ona naprawdę niewielka.

Comiesięczne podwyżki nie są wysokie

Jego zdaniem teraz cena nawozów jest stabilna z delikatną tendencją wzrostową. Do tej pory miesięczne podwyżki wahały się w granicach 5-20 zł/t, w zależności od asortymentu.

- Nie były to więc duże podwyżki, te największe są dopiero przed nami - ocenia Cezary Ołdakowski.
Jak mówi, wszyscy czekają już na rozpoczęcie głównego sezonu, który powinien rozpocząć się pod koniec grudnia. Choć już teraz widać ożywienie. Rolnicy, którzy dysponują gotówką i nie musza czekać na dopłaty bezpośrednie, robią zakupy już teraz. Większość gospodarzy po nawozy rusza wówczas, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeleje pieniądze na ich konta. Przypomnijmy, że wypłata płatności bezpośrednich ruszyła 1 grudnia.

Tłoczno zrobi się w styczniu

- W minionym roku więcej rolników niż zazwyczaj kupowało nawozy jesienią - mówi Cezary Ołdakowski. - Ale wtedy sytuacja była specyficzna, nawozy drożały bardzo szybko i rolnicy bali się dalszych podwyżek.

Również przedstawicielka firmy Adler-Agro w podbiałostockich Zaściankach (oferującej m.in. nawozy) ocenia, że największy ruch jest w styczniu i lutym. Wówczas wypłata dopłat bezpośrednich jest najbardziej zaawansowana. Choć widać, że coraz więcej gospodarzy kupuje nawozy jesienią.

Jej zdaniem ceny nawozów powinny rosnąć do marca. Choć, jak zauważa, czasem trudno jest przewidzieć, jak zachowa się rynek. Na przykład w minionym roku producenci podnosili cenę nawozów aż dwa razy w miesiącu.

Ceny jeszcze przedsezonowe

W opinii przedstawiciela firmy Rol-Pol w Szepietowie, teraz możemy jeszcze mówić o cenach przedsezonowych. Na przykład cena nawozów wieloskładnikowych jest tylko o 5 procent wyższa niż jesienią. Nie ma również problemu z zakupem poszczególnych gatunków nawozów. W minionym roku, w sezonie, występowały spore braki w dostawach poszczególnych gatunków nawozów.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna