MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobryje Grajki z Bielska grają i wspierają

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Lider zespołu Dobryje Grajki Krzysztof Tatarczuk śmieje się, że gdyby sam kiedyś więcej czytał, to dziś pisząc teksty piosenek sięgałby do głowy, a nie do słownika.

Zespół pomaga dwóm szkołom: w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Obie placówki to zespoły szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego. Mają teraz zapewnione prenumeraty wydawnictw związanych z kampanią "Czytam, więc wiem" przez kolejne pięć miesięcy. Wybór tych właśnie szkół wiąże się z fascynacją członków zespołu Dobryje Grajki (z Bielska Podlaskiego) muzyką białoruską, ukraińską, rosyjską. Śpiewają piosenki w każdym z tych języków i jeszcze w kilku dialektach. Co ciekawe: żaden z członków zespołu (tworzą go Krzysztof Tatarczuk, Piotr Tatarczuk i Paweł Pasiewicz) nie ma korzeni rosyjskich, ukraińskich czy białoruskich.

- Jesteśmy Polakami. Polskim zespołem, a ta muzyka po prostu nam się spodobała - wyjaśnia lider Krzysztof Tatarczuk.
Dobryje Grajki to wynik eksperymentu. Początkowo miał wystąpić tylko na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Białoruskiej Piosenki w celu sprawdzenia swoich umiejętności wokalno-instrumentalnych oraz językowych.

Już podczas pierwszego występu spotkał się z dużą aprobatą publiczności oraz uznaniem komisji sędziowskiej zajmując 2. miejsce na przeglądzie rejonowym w kategorii zespołów estradowych, a 3. na przeglądzie centralnym. W takiej sytuacji Krzysztof Tatarczuk podjął decyzję o kontynuowaniu działalności zespołu.

Warto dodać, że Dobryje Grajki wywodzą się z innego zespołu - Excellent, który zajmuje się oprawą wesel i innych imprez okolicznościowych na zamówienie.

Jak przyznaje Krzysztof Tatarczuk, żaden z członków zespołu nie włada biegle żadnym ze wspomnianych języków. Kiedy jednak postanowili rozwijać swój pomysł, pan Krzysztof napisał piosenkę po polsku, a potem na język białoruski przełożył ją Wiktor Szwed. Muzykę skomponował Roman Zubrycki. I tak wespół w zespół to doborowe grono tworzy autorskie utwory. Ale Dobryje Grajki w repertuarze mają także "covery" bardzo znanych utworów ludowych naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

- Jesteśmy w trakcie przygotowania własnej płyty i mamy już gotowy teledysk, który czeka na emisję w telewizji - wylicza Krzysztof Tatarczuk. I zaprasza do obejrzenia kilku kipów z koncertów zespołu. Można je znaleźć m. in. na stronie dobryjegrajki.pl
Do wzięcia udziału w naszej kampanii "Czytam, więc wiem" artystów zachęciła m.in. możliwość pomocy szkołom, w których kultywuje się kulturę, która im także stała się bliska. Trafiło też do nich główne przesłanie tej akcji, że czytać warto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna