Dochód podstawowy. Nowe świadczenie dla Polaków 1200 zł dla każdego i po 600 zł na dziecko, od kiedy nowe świadczenia? Jak je otrzymać?

Michał Kaźmierczak
Michał Kaźmierczak
Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Nowe świadczenie nazywane Bezwarunkowym Dochodem Podstawowym może zastąpić, te które wypłacane są obecnie. Według wstępnych danych każda osoba dorosła, która z niego skorzysta, otrzyma 1200 zł, a kaCzytaj na kolejny slajdzie: Polskapress
Dochód podstawowy. Nowe świadczenie dla Polaków 1200 zł dla każdego i po 600 zł na dziecko, od kiedy nowe świadczenia? Jak je otrzymać? Nowe świadczenie nazywane Bezwarunkowym Dochodem Podstawowym może zastąpić, te które wypłacane są obecnie. Według wstępnych danych każda osoba dorosła, która z niego skorzysta, otrzyma 1200 zł, a każde dziecko - 600 zł? Bezwarunkowy Dochód Podstawowy mógłby poprawić sytuację finansową wielu polskich rodzin. Z drugiej strony jednak rozwiązanie ma też sporo wad, które przełożyłyby się na kondycję finansową całego kraju. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!

Dochód podstawowy. Od kiedy nowe świadczenia? Jak je otrzymać?

Nowe świadczenie nazywane Bezwarunkowym Dochodem Podstawowym może zastąpić, te które wypłacane są obecnie. Według wstępnych danych każda osoba dorosła, która z niego skorzysta, otrzyma 1200 zł, a każde dziecko - 600 zł? Bezwarunkowy Dochód Podstawowy mógłby poprawić sytuację finansową wielu polskich rodzin. Z drugiej strony jednak rozwiązanie ma też sporo wad, które przełożyłyby się na kondycję finansową całego kraju. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!

Nowe świadczenie dla Polaków 1200 zł dla każdego i po 600 zł na dziecko

Polskie Instytut Ekonomicznego, w swym raporcie informuje, że:

"koncepcja dochodu podstawowego przewiduje wypłacanie przez państwo każdemu obywatelowi stałego comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Przyznanie go nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb".

Ile wynosiłby dochód podstawowy? Jaka kwota wsparcia?

Koncepcja zakłada przyznanie miesięcznie 1200 zł osobie dorosłej i 600 zł dziecku. Budżet państwa kosztowałoby to 376 mld zł rocznie. To kilka razy więcej niż kosztuje utrzymanie programu 500+. Skąd Państwo wzięłoby na to pieniądze? Zapewne z naszych podatków.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Argumenty za i przeciw

W swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny wymienił argumenty za i przeciw dochodowi podstawowemu.

-Pomysł zagwarantowania każdemu obywatelowi stałego świadczenia w równej wysokości dla wszystkich budzi wiele emocji. Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia

Dla innych – wprost przeciwnie, pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę - uważa Polski Instytut Ekonomiczny.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. PLUSY:

  • Świadczenie ograniczyłoby zasięg biedy i nierówności ekonomicznych.
  • Zachęta do wykonywania pracy zarobkowej dla osób, które dotychczas obawiały się utraty świadczeń po przekroczeniu progu dochodowego (dochód podstawowy przyznawany byłby niezależnie od zarobków).
  • Zapewnienie każdemu obywatelowi minimum bezpieczeństwa w postaci dochodu podstawowego w połączeniu z rezygnacją z innych programów socjalnych oraz związanej z tym administracji byłoby efektywne od strony kosztowej.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. MINUSY:

  • brak środków na wypłaty takiego świadczenia
  • dochód podstawowy doprowadziłby do dezaktywizacji zawodowej części osób pracujących
  • Skoro świadczenie byłoby dla wszystkich takie same, byłoby nieadekwatne do potrzeb niektórych kategorii osób potrzebujących, na przykład osób z niepełnosprawnościami, którzy otrzymują większe wsparcie w ramach obecnego systemu

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w opinii Polaków

57 proc. Polaków wprost przyznaje, że nie słyszało wcześniej o takim rozwiązaniu, 30 proc. twierdzi, że słyszało, lecz nie śledzi dyskusji związanej z tym tematem, a 13 proc. deklaruje, że słyszało o tym rozwiązaniu i przygląda się dyskusji związanej z tym tematem. Można zatem stwierdzić, że aż 87 proc. Polaków nie zna szczegółów dotyczących programu.

Biorąc pod uwagę wszystkich respondentów – zarówno tych, którzy słyszeli już o dochodzie gwarantowanym, jak i tych, którzy nigdy o nim nie słyszeli – poparcie dla takiego rozwiązania deklaruje 51 proc.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Materiał oryginalny: Dochód podstawowy. Nowe świadczenie dla Polaków 1200 zł dla każdego i po 600 zł na dziecko, od kiedy nowe świadczenia? Jak je otrzymać? - Dziennik Łódzki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Telefon Dąbrowski

Każdy pomysł zmniejszający ubóstwo jest bardzo dobry.

G
Gość

Takie swiadczenie dla wybranej grupy osob juz jest wprowadzane i testowane w niemczech jestem za wprowadzeniem takiego rozwiazania i napewno nie rzucialabym praca z powodu otrzymywanego świadczenia

Dodaj ogłoszenie