Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Turka w Augustowie skrywa wiele tajemnic. Nowe cenne odkrycie Instytutu Pileckiego

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Napisy to jedne z ostatnich śladów materialnych po przetrzymywanych więźniach w Domu Turka
Napisy to jedne z ostatnich śladów materialnych po przetrzymywanych więźniach w Domu Turka Instytut Pileckiego
Napisy wyryte najprawdopodobniej przez ofiary Obławy Augustowskiej odnaleźli archeolodzy pracujący w Domu Turka w Augustowie.

Cennego odkrycia dokonano w piwnicach Domu Turka podczas prac przygotowawczych do remontu obiektu, w którym powstanie Muzeum upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej. 

- Odnajdujemy na poszczególnych warstwach tynków i pobiał, którymi były bielone ściany cel napisy, pozostałości po więźniach, którzy przebywali tam w latach 40-tych i 50-tych XX wieku, a więc w czasach kiedy funkcjonował tam Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego - opowiada Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej. 

Z napisów można odczytać imiona, nazwiska oraz daty. To pamiątka po ofiarach, która wiele może wnieść do powstającego muzeum, ale także przybliżyć do poznania kolejnych tajemnic związanych z Obławą. 

- Jest jeden zagadkowy napis. Mamy imię, nazwisko i miejsce, a tym miejscem jest Białystok. Widać tutaj, że też możemy być naprowadzeni na tożsamość ofiary, której na przykład nie mamy w swoim wpisie - podkreśla prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego

Odkryte napisy będzie można oglądać w muzeum, które zostanie otwarte na koniec przyszłego roku.

- Napisy posłużą nam zarówno do celów badawczych, jako informacje o więźniach, ale również jako ważna część wystawy stałej. Chcemy je uczytelnić i pokazać przyszłym zwiedzającym Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Cele planujemy zostawić w maksymalnie naturalnym stanie, by wyglądały dokładnie tak, jak w latach czterdziestych - podkreśla Gralicki. 

Przypomnijmy, Dom Turka w Augustowie to dawna siedziba NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa, miejsce kaźni wielu Polaków. To tam przywożono aresztowanych podczas Obławy Augustowskiej, która była największą akcją skierowaną przeciwko polakom po zakończeniu II wojny światowej. Za dwa lata w kamienicy, która skrywa tajemnice miasta zostanie otwarty Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto