Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom z duszą minionych lat z Tykocina został wyróżniony w konkursie „Zabytek Zadbany”

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Wyróżniony drewniany dom przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie powstał na fundamentach, które pamiętają czasy Branickich. W tym domu można nie tylko poczuć dziewiętnastowieczny klimat, ale też obejrzeć eksponaty i wystawy dotyczące dawnego życia Polaków i Żydów.
Wyróżniony drewniany dom przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie powstał na fundamentach, które pamiętają czasy Branickich. W tym domu można nie tylko poczuć dziewiętnastowieczny klimat, ale też obejrzeć eksponaty i wystawy dotyczące dawnego życia Polaków i Żydów. Facebook
Wysiłek wielu lat konserwacji zabytkowego domu przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie zaowocował miejscem wśród 21 wyjątkowych budynków z całej Polski. Tykociński zabytek znalazł się wśród zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu „Zabytek Zadbany” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tym roku do konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw.

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu upowszechnienie najlepszych wzorców w zakresie opieki nad zabytkami. Chodzi o promocję opieki nad zabytkami. O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania - badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane - aby utrzymać w jak najlepszym stanie obiektów, którymi się opiekują.

Drewniany dom przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie powstał na fundamentach, które pamiętają czasy Branickich.

Dom przy Placu Czarnieckiego 10 jest zabytkiem budownictwa drewnianego, wzniesionym w 1885 roku przez murarza Maksymiliana Kizlinga i jego małżonkę Konstancję z Korzyńskich. Jednak sposób usytuowania i konstrukcja domu są o wiele starsze, wywodzą się z czasów przebudowy centrum Tykocina przez Jana Klemensa Branickiego w połowie XVIII wieku, kiedy to zwartą szczytową zabudowę wokół rynku zastąpiły kalenicowo ustawione domostwa typu dworkowego, kryte czerwoną dachówką i rozdzielone bramami wjezdnymi.

Dom jest osadzony na fundamentach i podpiwniczeniu dawnej oficyny skarbowej Branickich. W 2008 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków Województwa Podlaskiego pod nr 186-A. Dom niewiele zmienił się od czasów swego powstania. Odbył się remont konserwatorski budynku, który obejmował rewitalizację konstrukcji ścian i podwalin oraz wymianę stolarki okiennej. Podjęcie tych działań to efekt kilkuletniej pracy specjalistów nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. W 2014 roku ruszyły właściwe prace ratunkowe, wzmocniono fundamenty wewnętrzne zabytku. Poszczególne etapy prac uzyskały wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

XIX-wieczny dom przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie to mnóstwo histori. Pomiędzy nadszarpniętymi czasem ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina.

Jest to miejsce, które skupia ludzi aktywnych - twórców, artystów, historyków i wszystkich, którzy dbają o kulturę i tradycję Tykocina.

W tym domu można nie tylko poczuć dziewiętnastowieczny klimat, ale też obejrzeć eksponaty i wystawy dotyczące dawnego życia Polaków i Żydów.

W rewitalizację domu była zaangażowana Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast, która powstała w 2013 roku z inicjatywy mieszkańców domu przy Placu Czarnieckiego 10. Podejmowała ona działania na rzecz stworzenia ośrodka działalności naukowej, edukacyjnej i artystycznej w zabytkowego Domu przy Placu Stefana Czarnieckiego 10 w Tykocinie.

Łącznie w 6 kategoriach konkursowych Jury nagrodziło 21 obiektów zabytkowych: m.in. Zespół zamkowy w Łańcucie, kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu, zespół pałacowo-parkowy w Rakoniewicach, zabudowa koszar Bramy Chełmińskiej – Twierdza Toruń, dworzec kolejowy z restauracją „Lokomotywa” w Puszczykowie, Trwała ruina zamku w Rabsztynie a także wiatrak holender w Pyzdrach to tegoroczni laureaci Konkursu!

„Zabytek Zadbany”, to konkurs koordynowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” wśród nagrodzonych w kategorii architektura i budownictwo drewniane znalazł się lamus z Knyszyna.

Czytaj też:
Lamus w Knyszynie zdobył nagrodę w konkursie „Zabytek zadbany”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom z duszą minionych lat z Tykocina został wyróżniony w konkursie „Zabytek Zadbany” - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna