Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom ze stali? To możliwe i podbiałostocka firma udowadnia, że przy budowie domu stosuje się nie tylko drewno (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Ma wiele zalet, choć kojarzyć się może głównie z budownictwem przemysłowym. Jednak coraz częściej jest wykorzystywana do budowy domów jednorodzinnych i bliźniaczych. O jakim surowcu mowa? O konstrukcji stalowej, którą stosuje podbiałostocka firma budowlana Stalovers.

Któż nie marzy o tym, by poranną kawę wypić na tarasie. Niestety wiele osób rezygnuje z budowy własnego domu, bo o ile pieniądze na inwestycje są, o tyle przerażają późniejsze koszty utrzymania. Okazuje się, że rozwiązaniem może być dom szkieletowy o konstrukcji stalowej.

Czynsz i prąd

Ile razy w skrzynce na listy znajdujemy kartkę z informacją informacja ze spółdzielni czy wspólnoty o kolejnej podwyżce czynszu? Za często. Czynsz to najważniejszy wydatek, który wpływa na koszt utrzymania mieszkania. W jego skład wchodzi zwykle zaliczkowa opłata za wodę i ścieki, centralne ogrzewanie, utrzymanie części wspólnej budynku, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości. Na ogół im starszy budynek, tym większe wydatki na fundusz remontowy. Można więc przyjąć, że czynsz za 60 mkw. wynosi od 400 do 800 zł. Plus opłata za prąd około 200 do 300 zł.

Czytaj również: Domy szkieletowe, modułowe, a może z kształtek styropianowych? Które buduje się najszybciej i najtaniej?

Dom stalowy bezczynszowy i energooszczędny

- Decydując się na budowę domu można sporo zaoszczędzić. Nasz wymarzony dom powinien spełniać kilka warunków, by jego użytkowanie nie wiązało się z ciągłą obawą o wysokość rachunków i innych kosztów utrzymania. Możemy to osiągnąć przez właściwe użytkowanie budynku, a także stosując nowoczesne instalacje, odpowiednie materiały izolacyjne oraz mądrze użytkować budynek – mówi Marek Faszczewski, właściciel firmy Stalovers z podbiałostockich Ignatek, która jako jedna z nielicznych w Polsce buduje domy w konstrukcji stalowej.

Istotne jest przede wszystkim wyposażenie domu stalowego w sprzęt elektroniczny o wysokim poziomie energooszczędności. Znaczne oszczędności możemy uzyskać dzięki każdorazowemu wyłączaniu odbiorników elektronicznych z sieci. Ciekawym rozwiązaniem jest również zainstalowanie dodatkowej instalacji wodnej, gdzie gromadzona jest woda deszczowa.

Czytaj również: Danwood z Bielska Podlaskiego zbudował i sprzedał rekordową liczbę domów w 2018 roku

Energooszczędność jest jedną z istotnych cech domów stalowych. Ich konstrukcja musi mieć dwuwarstwową izolację termiczną. To z kolei sprawia, że domy szkieletowe ze stali są energooszczędne (NF40), a nawet pasywne (NF15).

- Dom stalowy jest energooszczędny lub pasywny wtedy, gdy ma prostą bryłę opartą na planie prostokąta, dwuspadowy dach, przeszkloną, południową elewację. Od strony południowej znajduje się wówczas pokój dzienny i jadalnia, a od strony północnej garaż, garderoba i pomieszczenia gospodarcze. W takim projekcie ściany i dach powinny być ocieplone na grubość co najmniej 20 cm, a stolarka drzwiowa i okienna posiadać niski współczynnik przenikania ciepła – mówi Marek Faszczewski, przedstawiciel marki Stalovers.

Sposoby na oszczędności

Kolejnym systemem, w jaki możemy wyposażyć dom stalowy, który w swoim założeniu ma być ekonomiczny, a także ekologiczny, jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Może być ona odwodniająca – gdzie ścieki służą do celów gospodarczych, np. podlewania ogródka, lub biologiczna – kultury bakterii oczyszczają ścieki do dalszego użytku.

Czytaj również: Ceny materiałów budowlanych 2021. O ile podrożały cement, wapno, płyty OSB? Czy coś potaniało?

W domach o konstrukcji stalowej idealnie sprawdzą się również instalacje fotowoltaiczne. Dzięki dobraniu odpowiedniego rozmiaru instalacji, panele słoneczne wyprodukują tyle energii, aby zaspokoić potrzeby użytkowników, a rachunki za prąd zostaną obniżone niemal do zera. Dzięki takiemu rozwiązaniu podwyżki cen za energię elektryczną przestają być groźne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna