MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domów i dużych mieszkań nie będziemy kupować, a ceny mogą spaść. Pośrednicy nieruchomości typują, co czeka nas w III kwartale 2022 r.

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W ocenie pośredników nieruchomości w III kwartale czeka nas niewielka aktywność na rynku.
W ocenie pośredników nieruchomości w III kwartale czeka nas niewielka aktywność na rynku. Karolina Misztal/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Na domy i duże mieszkania nie będzie w najbliższych miesiącach chętnych – prognozują pośrednicy nieruchomości. Trudna sytuacja ekonomiczna, drogie kredyty i wysokie ceny mieszkań sprawiają, że wśród agentów przeważa pesymizm, jeśli chodzi o sprzedaż lokali. Dobrej koniunktury należy spodziewać się jedynie na rynku najmu, gdzie popyt jest i pozostanie wysoki.

Spis treści

Domy i mieszkania sprzedają się słabo. Pośrednicy podsumowują kwartał

Jak co kwartał portal Nieruchomosci-online.pl i eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zbadali nastroje panujące wśród pośredników i zapytali ich o prognozy na kolejne trzy miesiące. Nikogo raczej nie zaskoczy wieść, iż obecnie w środowisku agentów nieruchomości dominuje pesymizm.

Wysokie ceny mieszkań, drogie kredyty hipoteczne i ogólnie trudna sytuacja gospodarcza związana z inflacją zniechęciły wiele osób do zakupu. Według analiz firmy JLL w II kwartale br. na 6 największych rynkach w Polsce sprzedało się najmniej mieszkań od początku pandemii.

– Rynek już ochłonął po dwóch latach boomu w nieruchomościach. Obecnie wielu kupujących nie stać na sfinansowanie zakupu przy obniżonej zdolności kredytowej. Przekłada się to na dużo mniejsze zainteresowanie, które już odczuwają osoby wystawiające ogłoszenia. Brak kolejek do zakupu oznacza większe pole do negocjacji ceny. Kto będzie musiał sprzedać, może ulec presji – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Indeks nastrojów pośredników
Indeks nastrojów pośredników Nieruchomosci-online.pl

Z kolei dane HRE Investments pokazują, że od lutego praktycznie nie zmieniła się liczba unikalnych ogłoszeń o sprzedaży mieszkań, co również świadczy o zastoju na rynku. Do tego samego wniosku można dojść, obserwując hamowanie w nowych inwestycjach – jak podaje Polski Związek Firm Deweloperskich, liczba budów rozpoczętych w tym roku jest o jedną czwartą mniejsza niż w analogicznym okresie 2021 r.

– Po stronie podażowej umocniły się negatywne czynniki wywołane wojną i inflacją, które zwiększają presję na wzrost cen (koszty pracy, materiałów, energii, kredytów) – czytamy w raporcie na temat nastrojów pośredników.

Co przyniosą kolejne miesiące? Na duże nieruchomości nie będzie popytu

Zapytani o przewidywania na III kwartał br., pośrednicy nieruchomości też na ogół wykazywali się pesymizmem. Oczekują oni przede wszystkim dalszego spadku popytu na domy i duże mieszkania. Między kwietniem a czerwcem malejące zainteresowanie domami odnotowało 67 proc. agentów, a obszernymi lokalami mieszkalnymi – aż 74 proc. Ponad połowa ankietowanych spodziewa się kontynuacji tego trendu. Ogółem prognozy pośredników przedstawiają się następująco:

  • spadku popytu na domy spodziewa się 52 proc. badanych,
  • spadku popytu na duże mieszkania – 56 proc.,
  • spadku popytu na działki – 38 proc.,
  • spadku popytu na kawalerki – 36 proc.

Jeśli chodzi o to, czemu Polacy będą wybierać mniejsze nieruchomości, powody są dwa. Pierwszym z nich jest malejąca zdolność kredytowa, przez co wiele osób stać na mniejszy metraż. Drugim powodem są zakupy inwestycyjne (pod wynajem) za gotówkę w celu ochrony kapitału przed inflacją.

Okazje na markę Apple

Materiały promocyjne partnera

Ceny nieruchomości mogą spaść, zwłaszcza większych metraży

Co ciekawe, pośrednicy nieruchomości spodziewają się też obniżek lub stabilizacji cen nieruchomości. Zdaniem 51 proc. agentów duże mieszkania jeszcze w tym roku potanieją. Z kolei spadku średnich cen domów spodziewa się 49 proc. badanych. Natomiast stabilizacja średnich cen ofertowych oczekiwana jest na rynku działek (52 proc.) i kawalerek (43 proc.).

Warto dodać, że nie wszyscy eksperci zgadzają się z tymi przewidywaniami. Wielu spodziewa się raczej dalszych wzrostów cen mieszkań, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji.

– Teraz jest najlepszy moment na negocjacje z deweloperami dobrych rabatów – nie ma gwarancji, że taka sytuacja będzie miała miejsce na jesieni. Nie ma żadnych przesłanek, które miałyby wskazywać na obniżki cen – uważa Robert Chojnacki, prezes redNet 24.

Na rynku najmu będzie drożej, bo ruch wciąż jest duży

Pośrednicy nieruchomości są optymistami tylko co do koniunktury na rynku najmu. Niespodziewany boom związany z napływem uchodźców z Ukrainy sprawił, że popyt na mieszkania na wynajem gwałtownie wzrósł, a czynsze wystrzeliły w górę. Obecnie ruch na rynku wciąż jest znaczny, choć już spokojniejszy – spadła liczba osób przekraczających granicę, a część Ukraińców wróciła do kraju.

– Uchodźcy z Ukrainy nadal będą mieć wpływ na sektor nieruchomości, zwłaszcza w zakresie najmu, jednak rynek już do tej sytuacji częściowo się dostosował. Pozostaje niepewność co do terminu, w jakim nastąpi powrót uchodźców do domów. W kolejnym kwartale najem będzie spotykał się z dużym popytem, jednak nie będzie on tak intensywnie rósł – mówi dr hab. Bogusław Półtorak, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, blisko jedna trzecia agentów nieruchomości uważa, że popyt na lokale na wynajem utrzyma się na obecnym poziomie, a nieco ponad połowa – że wzrośnie. W ocenie pośredników zainteresowaniem będą cieszyły się wszystkie metraże, co wpłynie na czynsze najmu.

– W przypadku kawalerek wyższe czynsze prognozuje 56 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań – 52 procent – podaje Alicja Palińska z Nieruchomosci-online.pl.

Czy osoby uciekające przed wojną poradzą sobie z rosnącymi stawkami za mieszkanie? Nadzieję na to dają ustalenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zgodnie z którymi już ponad połowa uchodźców znalazła w Polsce zatrudnienie. Jak podaje „Barometr Polskiego Rynku Pracy” autorstwa Personnel Service, większość pracodawców ma do osób ze wschodu stosunek pozytywny lub neutralny, a pracownicy ci są cenieni przede wszystkim za pracowitość (54 proc.), szybkie przystosowanie się do nowych realiów (39 proc.) oraz sprawną naukę języka polskiego (32 proc.).

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna