Domowe sposoby na mycie okien, jakie będą skuteczne?

Materiał informacyjny Kärcher
Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych, ale istnieje kilka sposobów, które sprawią, że szyba będzie lśnić czystością, bez smug i zacieków, a rama okienna będzie porządnie wyczyszczona z zalegającego brudu. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na mycie okien!

Mycie okien może być szybkie, przyjemne i proste, wystarczy stosować się do kilku wskazówek. Niezwykle ważny jest nie tylko sposób mycia, ale także to, czym myje się okna oraz pora dnia, kiedy się za to zabierasz. Najlepsze rezultaty uzyskasz, myjąc okna w ładną pogodę i nie w pełnym słońcu, ponieważ wtedy będziesz mieć pewność, że stosowany detergent za szybko nie zaschnie oraz nie umknie Ci żaden zaciek czy brud.

Jak myć okna w domu? Zaczynając od ramy!

Pora dnia, pogoda, odpowiednie narzędzia i kolejność wykonywanych czynności – to wszystko ma wpływ na rezultat i stanowi już połowę sukcesu! Tak na przykład czyszczenie ram okiennych powinno się zrobić jeszcze przed myciem szyb. Dlaczego? Ponieważ przy ich myciu łatwo o zabrudzenie tafli szkła.

Jak się okazuje, mycie okien utożsamiane jest głównie z myciem samych szyb, a same ramy są pomijane lub myte sporadycznie. To błąd! Doskonale wyjaśnia to artykuł Mycie okien: szybkie sposoby na perfekcyjnie czyste okna:

(...)Rama ulega zabrudzeniu, zbierają się na niej zanieczyszczenia atmosferyczne od zewnątrz, w środku rama może być pochlapana, lepka, okurzona. Jeśli ramy są plastikowe i białe, to przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą zrobić się pożółkłe. Dlatego tak istotne jest czyszczenie ram, zanim jeszcze umyje się szyby (...)

Jeżeli chodzi o sposób mycia ramy okiennej, możesz użyć po prostu płynu do mycia naczyń czy też ciepłej wody z dodatkiem mydła. Nie szoruj i nie stosuj żadnych agresywnych środków chemicznych, ponieważ może to uszkodzić tworzywo, mogą pojawić się też żółte plamy lub inne odbarwienia.

Czym myć okna? Kilka domowych sposobów

Mycie okna sprowadza się z reguły do trzech etapów. Pierwszym jest mycie okna detergentem. Drugim wycieranie do sucha za pomocą ściereczek czy ściągaczki, a trzecim – pucowanie miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Czasem przed tą ostatnią czynnością stosuje się nabłyszczanie przeznaczonymi do tego preparatami – jest to opcjonalne, ale zdecydowanie poprawia efekt i estetykę okna.

Jeżeli chodzi o samo mycie, do wyboru masz środki do mycia szyb, jak i uniwersalne preparaty stosowane powszechnie w gospodarstwie domowym – mowa o soku z cytryny oraz occie. Sposobem na mycie okien bez smug jest zastosowanie mieszanki: ciepła woda ze szklanką octu oraz kropla gliceryny.

Gliceryna do mycia okien ma jedno zadanie: spowalnia osadzanie się kurzu.

Jednak nawet ocet do mycia okien czy domowe mieszanki mogą nie sprawdzić się przy myciu, zwłaszcza kiedy okno ma tłuste plamy i zabrudzenia czy też zanieczyszczenia wynikające z emisji pyłów. Wtedy sprawdzą się gotowe preparaty, które dostaniesz w każdym sklepie, a których zadaniem jest rozpuszczenie brudu bez niszczenia powierzchni. Zaletą dedykowanych środków jest fakt, że nie tylko czyszczą nawet uporczywy brud, ale też nie pozostają smug oraz sprawiają, że woda nie osadza się na szklanej powierzchni.

Nie zapomnij również o myciu parapetu. Czego użyć? Z dobrymi sposobami przychodzi artykuł Mycie okien: szyb, ram i parapetów. Jak umyć okna bez smug?:

(...) Do parapetów z tworzyw sztucznych wystarczy nam płyn do mycia naczyń i zwykła ścierka. Parapety klinkierowe wymagają już szczególnych środków – zwykle są to specjalne preparaty do klinkieru. Preparat taki rozcieńczamy w ciepłej wodzie (niegorącej!) i już jest gotowy do mycia! (...)

Najlepszy sposób na mycie okien – dedykowana myjka do okien

Nawet po dokładnym umyciu może okazać się, że szyby mają smugi i zacieki, których trudno się pozbyć. Jest jednak jeden skuteczny sposób, dzięki któremu nie tylko szybko i skutecznie umyjesz okno, ale też ściągniesz całą wodę z szyby, a tym samym zapewnisz gładką i lśniącą taflę. Mowa o dedykowanej elektrycznej myjce do okien, z której pomocą wyczyścisz każdą szklaną powierzchnię w domu.

Dzięki myjce do okien nie tylko uzyskasz lśniącą szybę po jednym pociągnięciu, ale również sama praca przebiegnie sprawniej niż przy tradycyjnym myciu.

Wybierając myjkę do okna, zwróć uwagę na baterię, a zwłaszcza takie kwestie jak czas pracy, czas ładowania oraz możliwość wymiany akumulatora (z reguły umożliwiają to droższe urządzenia) – przekonuje na swojej stronie Kärcher: Najlepsza myjka do okien, jaką wybrać? Ranking

Domowe sposoby na mycie okien sprowadzają się głównie do mycia octem, który niestety może pozostawiać nieprzyjemny zapach. Dlatego też najlepszym sposobem na umycie okna jest sięgnięcie po sprawdzone preparaty, a najlepiej – po nowoczesną myjkę do okien, dzięki której zapomnisz o problemie smug, ściekającej wody czy o ogromie zużytego papieru i ściereczek do pucowania.

Dodaj ogłoszenie