Donald Tusk już w czwartek zagregował na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność między konstytucją, a prawem unijnym. Lider PO wezwał wszystkich, którzy nie zgadzają się z wyrokiem TK na manifestację w niedzielę.
W piątek natomiast umieścił na Twitterze filmik, w którym ponownie zachęca wszystkich do udziału w manifestacji.
- Operacja wyprowadzania Polski z Europy, zaplanowana przez Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pełną parą. Jeśli pozostaniemy bierni, nic go nie zatrzyma – mówił.
Ja stwierdził, „coraz więcej ludzi mówi dziś, że ciśnie im się na usta tylko jedno słowo: zdrada”. - Bo to jest zdrada. Zdrada najważniejszych narodowych interesów i naszych zwykłych, polskich marzeń o bezpieczeństwie, dobrobycie, o wolności – wymieniał.
- Wzywam więc wszystkich, którzy kochają Polskę, wzywam wszystkich którzy kochają wolność, wzywam wszystkich którzy kochają swoje dzieci. Nie ma znaczenia ile macie lat, jakie macie poglądy, gdzie mieszkacie, czy jesteście wierzący, niewierzący, ani na jaką partię głosowaliście. Dziś musimy być wszyscy razem i musimy zapomnieć o podziałach. Musimy ratować Polskę. Nikt za nas tego nie zrobi – apelował do Polaków.
Wyraził nadzieję, że wszystko jest jeszcze w rękach Polaków. - A więc zbieramy się w niedzielę o 18:00 na placu Zamkowym w Warszawie – przypomniał.
Na koniec podkreślił, że zarówno Polska, jak i przyszłość jest warta zaangażowania.
Wyrok TK
W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej przychylił się do wniosku prezesa Rady Ministrów w sprawie zgadania zgodności konstytucji i unijnego prawa.
Trybunał uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską Konstytucją.
Według TK niezgodny z ustawą zasadniczą jest także unijny przepis uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm.
Z niekonstytucyjność uznane zostały także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
Zdania odrębne do tego wyroku złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?