Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty dla producentów trzody chlewnej. Blisko 2 tys. rolników złożyło wnioski. Kto wciąż może starać się o tzw. 1000 zł do lochy?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Połowa wniosków o dopłaty dla producentów świń pochodzi z woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.
Połowa wniosków o dopłaty dla producentów świń pochodzi z woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. pixabay.com/PaulAndersonUK
Nabór dla hodowców loch i prosiąt trwa od 15 lutego 2022 roku. Zagrożone utratą płynności finansowej gospodarstwa mogą starać się o wsparcie, które pozwoli utrzymać trzodę. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do tej pory złożono blisko 2 tysiące wniosków o pomoc.

Pula przeznaczona na wsparcie dla utrzymujących lochy i prosięta wynosi prawie 74 mln złotych. Termin ubiegania się o dotacje mija 29 kwietnia 2022 roku. Na początku marca bilans złożonych wniosków wynosi prawie 2 tysiące. Połowa z nich pochodzi od rolników z woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Kto może otrzymać tzw. dopłaty do loch?

O dofinansowanie mogą starać się właściciele mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, którzy na dzień 15 listopada 2021 roku prowadzili utrzymujące świnie gospodarstwo, a w okresie od 15 listopada 2021 roku do 31 marca 2022 roku urodziło się lub urodzi się w nim minimum 10 prosiąt.

- Oznakowanie tych zwierząt musi być zgłoszone do 15 kwietnia 2022 roku – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jaka jest wysokość wsparcia dla producentów trzody chlewnej?

Wysokość wsparcia to 1000 zł za każdych 10 prosiąt, jednak do 500 tys. złotych maksymalnie dla jednego producenta. Wniosek można złożyć więcej niż jeden raz za okres urodzenia świń od 15 listopada 2021 roku do 31 marca 2022 roku, jednak o pomoc do danej sztuki można ubiegać się tylko raz.

Przyspieszony nabór. Jeszcze można składać wnioski

Początkowo, nabór na dopłaty do loch miał ruszyć w okresie wiosennym, w kwietniu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obserwując sytuację na rynku trzody chlewnej, podjęło decyzję o uruchomieniu wsparcia od 15 lutego 2022 roku.

Dokumenty można złożyć osobiście w biurach Agencji lub drogą elektroniczną/pocztową.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna