Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do odsetek kredytu hipotecznego z programu "Rodzina na swoim"

Katarzyna Borek, Gazeta Lubuska
Tak nazywa się rządowy program, w którym państwo bierze na siebie spłatę części twojego mieszkania lub domu. Przeczytaj, jak skorzystać z tej atrakcyjnej ulgi.

Pamiętaj

Pamiętaj

W chwili ubiegania się o preferencyjny kredyt nie można mieć własnego mieszkania (również spółdzielczego własnościowego) ani domu. Wykluczona jest również współwłasność.

Zainteresowanie mieszkaniami z dopłatą wciąż rośnie. Tylko w maju banki udzieliły 2.858 kredytów z dopłatą - na łączną kwotę ponad 511,8 mln zł (ponad czterokrotny wzrost w porównaniu do danych z początku roku).

- W Gorzowie mieliśmy klientów, którzy specjalnie przyśpieszyli swój ślub, by spełnić warunki programu - wspomina Filip Gryko, przedstawiciel zielonogórskiej spółki Rajbud Development.

- U nas największym wzięciem cieszą się lokale o powierzchni 38-55 metrów kwadratowych. Staramy się kierować klientów do banków, które w danym okresie oferują najkorzystniejsze warunki kredytowe w ramach "Rodziny na swoim"

Ten program trwa on od stycznia 2007 r. Jest preferencyjnym kredytem na budowę lub zakup domu albo mieszkania.

NA CO PIENIĄDZE
Pieniądze pożyczone w ramach programu "Rodzina na swoim" przeznaczyć można niemal na każdy cel związany z zapewnieniem sobie dachu nad głową. Na przykład na:

* Zakup gotowego lub budowanego mieszkania albo domu jednorodzinnego od osoby fizycznej, dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej - zarówno na rynku pierwotnym (nowy lokal), jak i wtórnym (z drugiej ręki).

* Budowę domu jednorodzinnego od fundamentów.

* Nadbudowę, przebudowę, rozbudowę lub adaptację budynku mieszkalnego dla uzyskania mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość. Nie będzie jednak kredytowana rozbudowa, która powiększyłaby powierzchnię!

DLA KOGO KREDYT
Według przepisów o kredyt z dopłatami starać mogą się:

1 Małżonkowie - jako współkredytobiorcy

2 Osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko małoletnie lub uczące się, które nie ukończyło 25 lat

3 Osoby samotnie wychowujące dziecko, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na jego wiek).

Wyżej wymienieni muszą jednak spełnić jeszcze drugi warunek. W chwili ubiegania się o preferencyjny kredyt nie można mieć własnego mieszkania (również spółdzielczego własnościowego) ani domu. Wykluczona jest również współwłasność.

Można być natomiast najemcą mieszkania lub mieć spółdzielcze lokatorskie prawo do niego. Trzeba się jednak zobowiązać do rezygnacji z tego lokalu w czasie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności nowego mieszkania/domu.

W przypadku budowy termin biegnie od czasu uzyskania prawa zamieszkania w wybudowanym domu jednorodzinnym, na który został udzielony kredyt preferencyjny (zgodnie z Prawem budowlanym w domu można zamieszkać po upływie 21 dni od zgłoszenia końca budowy w nadzorze budowlanym).

Umowę o kredyt preferencyjny zawrzeć mogą również inne osoby niż docelowy kredytobiorca: jego rodzice, dzieci, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie!

NA JAKI LOKAL
W przypadku "Rodziny na swoim" liczy się wielkość kredytowanego lokalu:

* powierzchnia użytkowa mieszkanie nie może przekraczać 75 mkw. Dopłata obejmuje 50 mkw.

* powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego - 140 mkw. Dopłata do kredytu obejmuje 70 mkw.

Za nadwyżkę metrów odsetki płacimy z własnej kieszeni. Koszt budowy lub zakupu domu/ mieszkania nie może być wyższy niż przewidziane w ustawie limity, które są ustalane oddzielnie dla poszczególnych województw (a w nich z kolei są inne dla miast wojewódzkich i pozostałych miejscowości). Wskaźniki kosztów co kwartał ogłaszane są na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl).

Tam znajdziesz też wysokość stopy referencyjnej stanowiącej podstawę do dofinansowania odsetek.
Dopłaty w ramach programu kończą się po ośmiu latach!

1 lipca planowana jest kolejna aktualizacja wskaźników określających maksymalną cenę metra kwadratowego kredytowanego mieszkania w ramach programu "Rodzina na swoim"
Nowe stawki będą jednak określone tylko dla Gdańska i województwa pomorskiego, w pozostałych województwach zaktualizowane ceny będą obowiązywać od 1 października br.

TU POŻYCZYSZ
Preferencyjny kredyt z dopłatą do odsetek dostaniesz wyłącznie w bankach: PKO BP SA, Pekao SA, SKOK-i, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Mazowiecki Bank Regionalny S.A., Bank Pocztowy SA., Alior Bank S.A., Dombank Hipoteczny Oddział Getin Bank S.A., Pekao Bank Hipoteczny S.A, Bank BPH.

- Z uwagi na liczbę składanych wniosków procedura trwa do trzech miesięcy, ale warto, bo dużo można zaoszczędzić - mówi Elżbieta Franczak, kierownik punktu obsługi klientów z Banku Pocztowego w Zielonej Górze.

DOKUMENTY
Każdy z banków indywidualnie przygotował wykaz dokumentów, które musi złożyć klient ubiegając się o kredyt z dopłatą. Na pewno wiąże się jednak z koniecznością określenia szczegółowo kosztów planowanej inwestycji oraz harmonogramu przyszłych działań.

- Planując budowę domu na kredyt warto wraz z projektem domu kupić także kosztorys budowlany - radzi Jacek Kosman, specjalista ds. kosztorysów Biura Projektów ARCHON+.

W takich gotowych kosztorysach znajdują się wyczerpujące i aktualne dane, które w prosty sposób pozwolą przejść przez ten etap uzupełniania wniosku kredytowego. Dodatkowo są praktycznym narzędziem, które umożliwia kontrolowanie i planowanie wydatków w trakcie budowy.

Źródło: Możesz liczyć na dopłatę do odsetek kredytu hipotecznego z programu "Rodzina na swoim". Zaoszczędzisz na ratach nawet 500 zł miesięcznie! - www.gazetalubuska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna