Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doradcy z PODR pomagają rolnikom za darmo wypełniać wnioski o płatności bezpośrednie

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Tegoroczna kampania należy do wyjątkowo trudnych - na rolników czeka wiele zmian dotyczących zasad przyznawania płatności. Na szczęście w tym roku gospodarze mogą liczyć na bezpłatną pomoc pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w wypełnianiu wniosków o dopłaty.

Jedną z tegorocznych nowości są tzw. ekoschematy - dobrowolne roczne zobowiązania, które pozwolą rolnikom zwiększyć kwotę dopłat. Mają oni do wyboru sześć różnego rodzaju działań:

  • tworzenie obszarów z roślinami miododajnymi;
  • rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi (ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt, międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe, opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw, wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji, stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo, uproszczone systemy uprawy, wymieszanie słomy z glebą) ;
  • integrowana produkcja roślin;
  • biologiczna ochrona upraw;
  • retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
  • dobrostan zwierząt.

- Aby usprawnić proces wypełniania wniosków zachęcamy rolników do kontaktu z naszymi doradcami w poszczególnych powiatach celem umówienia się na dogodny termin – mówi Sylwia Sikorska, zastępca dyrektora PODR w Szepietowie.

PODR opracował harmonogram - można go znaleźć w załączniku - określający termin przyjmowania rolników z poszczególnych gmin. Harmonogram w pierwszej kolejności uwzględnia rolników prowadzących wyłącznie produkcję roślinną, a następnie rolników prowadzących produkcją zwierzęcą i łączoną (zwierzęco-roślinną).
Pierwszeństwo będą mieli rolnicy z gmin, które są procedowane w danym tygodniu (okresie).

Czytaj też: Rolnicy składają wnioski o dopłaty – co ósmy korzysta z ekoschematów

Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami są przyjmowane od 15 marca do 15 maja 2023 r.- można je składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 procent.
Podstawowy termin na wprowadzenie zmian we wniosku upływa 31 maja 2023 r. Zmiany wniosku o przyznanie płatności można dokonać również w terminie do 15 września 2023 r., w przypadku gdy Agencja poinformuje rolnika o nieprawidłowościach wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów.
Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin 9 czerwca 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna