Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki, budowa równianki i oborywanie "przepiórki"

MW Media
Publiczność zgromadzona na terenie skansenu z pewnością będzie czekała na takie hity Urszuli, jak "Dmuchawce, latawce, wiatr”, "Malinowy Król” czy "Konik na biegunach”
Publiczność zgromadzona na terenie skansenu z pewnością będzie czekała na takie hity Urszuli, jak "Dmuchawce, latawce, wiatr”, "Malinowy Król” czy "Konik na biegunach” MW Media
Ciechanowiec. Już w najbliższą niedzielę Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza na VIII Podlaskie Święto Chleba.

W bogatym programie, oprócz ceremonii dożynkowej i prezentacji kulinarnych, znalazły się występy zespołów folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru będzie Urszula.

Festyn poprzedzi msza św. w kościele Trójcy św., po której korowód przemieści się w stronę skansenu. Tam właśnie, o godz. 11.30, nastąpi uroczyste otwarcie Święta Chleba. Na początek zaplanowano prezentacje kulinarne. Najciekawsze stoisko piekarnicze zostanie nagrodzone. A o godz. 13, na wygonie przy studni rozpocznie się święcenie zwierząt. A potem już ceremonia dożynkowa...

O godz. 13.30 orszak żniwny wyjedzie z zagrody przy studni w kierunku pola przy wiatraku, aby żąć i skosić łany, omłócić zboże młocarnią, a następnie udać się do Dworu Myśliwskiego, gdzie zostanie powitany przez Starostów Dożynek. Oczywiście, podczas ceremonii nie może zabraknąć "oborywania" przepiórki - zwyczaju, który budzi chyba największe emocje i zainteresowanie widzów.

Po skończonych żniwach chłopcy przeciągają przez rżysko dziewczynę ubraną w ludowy strój, trzymając ją za nogi. A ona w ten sposób oborywa przepiórkę, czyli zbudowany z trzech warkoczy zboża stożek, pod którym kładzie się kromkę chleba i kłosy zbóż.

Dożynkom towarzyszyć będą występy kapel folklorystycznych z regionu, a także z Litwy. Jednocześnie, w godz. 10-14 rozegra się rywalizacja w konkursie na wykonanie równianki, czyli zagrody szlacheckiej w skansenie.

A o godz. 16 otwarcie Studia Lata Radia Białystok. Na scenie pojawią się muzycy z zespołu Rybcie znad Biebrzy, po nich kapele folklorystyczne, a o godz. 17.45 zespół Czarne Wilki. O godz. 18.35 na scenie pojawi się grupa Etno-Trio Troista, a po niej już gwiazda wieczoru, czyli Urszula, pracująca obecnie nad nowym albumem, którego data premiery jeszcze nie jest znana.

I tym koncertem, ok. godz. 21, zakończy się niedzielne święto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna