Dożynki gminne w Zubrach
31 sierpnia, w sobotę, gminne dożynki gminy Gródek odbyły się w malowniczej wsi Zubry, a dokładniej na" Skwerze na Jamach". Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 17.00. Przybyłych przywitał wójt Wiesław Kulesza. W wydarzeniu uczestniczyli radni powiatowi :
- Henryk Suchocki, Anna Grycuk,
- Tomasz Sawicki, Magdalena Łotysz.
Zobacz jak wyglądały uroczystości dożynkowe w Zubrach:
Na miejscu obecni byli również radni Gminy Gródek na czele z przewodniczącą Rady Moniką Ratyńską, w dożynkach brał też udział podpułkownik placówki Straży Granicznej w Bobrownikach Arkadiusz Tomaszewski.
Około godz. 18.00 wyruszył barwny korowód dożynkowy w kierunku kapliczki św. Mikołaja, gdzie odbyła się modlitwa dziękczynna w intencji rolników oraz poświęcenie tegorocznych plonów. Przy kapliczce modlili się wspólnie prawosławni i katolicy. Nabożeństwo celebrowali:
- Proboszcz parafii prawosławnej w Mostowlanach Sławomir Jakimiuk
- Proboszcz parafii katolickiej w Gródku Stanisław Kochanowski
Na uczestników czekała również część rozrywkowa. Na dożynkowej scenie wystąpiły zespoły z Gminnego Centrum Kultury w Gródku oraz:
- Aleh.S.Band,
- Tytan-Band,
- Dobryje Grajki.
Nie zabrakło wspólnego ognisko z kiełbaskami. Strefę gastronomiczną zapewniła Gospoda Michałowo.
Gmina Gródek
Gródek jest siedzibą gminy wiejskiej położonej w powiecie białostockim. Gminę zamieszkuje ponad 5000 osób. Jej początki sięgają XI–XII w. W tym okresie był to ważny gród na szlaku Grodno-Bielsk-Drohiczyn. W też czasie osiedlił się na tych terenach ród Chodkiewiczów. Szczyt swojej świetności Gródek przeżywał w XV i XVI w., zwłaszcza w czasach Aleksandra i jego syna Grzegorza Chodkiewiczów.
Na początku lat 90. XX wieku zostało otwarte przejście graniczne w Bobrownikach. W ten sposób gmina gródecka znowu stała się pomostem na szlaku handlowym między Wschodem a Zachodem. Obecnie Gródek to obszar intensywnego rozwoju przemysłu drzewnego oraz rolnictwa. Słabe gleby nie sprzyjają uprawom, dlatego też miejscowi rolnicy upatrują dodatkowego źródła dochodu w agroturystyce
Co to dożynki?
Dożynki, zwane też Świętem Plonów lub Wieńcami to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw.
Dawne zwyczaje dożynkowe
Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako:
- wyżynki, obrzynki, wieniec,
- wieńcowe, okrężne.
Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.
Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były osobnymi, blisko sąsiadującymi świętami.
Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej (1900–1903) pisał, że okrężne i dożynki są różnymi zwyczajami:
Okrężne, biesiada rolnicza w jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu” pól, skąd i nazwa okrężnego powstała. Okrężne tem się różni od dożynków, że dożynki oznaczają dożęcie oziminy i przyniesienie wieńca gospodarzowi z pola do domu. Okrężne zaś jest zabytkiem uczt jesiennych, znanych w przeszłości wielu narodom, wyprawianych po sprzątnięciu z pola wszystkich plonów.
Zobacz jak wyglądały uroczystości dożynkowe w Zubrach:
Zubry jak i cała gmina Gródek to tereny, które warto odwiedzić.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?