MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Gminne w Sztabinie 2024. Celebrowano koniec żniw i dziękowano za tegoroczne plony. To była okazja do integracji i wspólnej zabawy

Tomasz Dworzańczyk
Opracowanie:
W Sztabinie podczas dożynek lokalna społeczność miała okazję do integracji i wspólnej zabawy
W Sztabinie podczas dożynek lokalna społeczność miała okazję do integracji i wspólnej zabawy UMWP
W niedzielę, 25 sierpnia, w Sztabinie odbyły się dożynki gminne, które zgromadziły mieszkańców, rolników oraz gości, by wspólnie celebrować zakończenie żniw i podziękować za tegoroczne plony. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa, która co roku bierze udział w tej uroczystości.

Uroczysta msza i korowód dożynkowy w Sztabinie

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Św. Wojciecha Jakuba Apostoła w Sztabinie. Po zakończonym nabożeństwie, zgodnie z tradycją, uczestnicy przemaszerowali w korowodzie dożynkowym na boisko szkolne, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Starostowie dożynkowi – Alina i Wojciech Sienkiewiczowie – wręczyli symboliczny bochen chleba gospodarzowi dożynek, który następnie został podzielony pomiędzy zebranych.

Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa, podkreśliła znaczenie tej tradycji dla społeczności lokalnej.

To piękna tradycja, która łączy nas wszystkich. Cieszy mnie, że na tych uroczystościach widać tak wiele szacunku dla każdej grupy społecznej: rolników, Kół Gospodyń Wiejskich, a także dla władz lokalnych, które dbają o to, by te wydarzenia były możliwe. Spotykamy się tutaj, by być razem z mieszkańcami tego regionu, by wspólnie dziękować za to, co dobre, i prosić o siłę w trudniejszych chwilach. W to święto kapłani i władze przypominają nam o znaczeniu dziękczynienia. Ważna jest także integracja społeczna. Fakt, że dożynki odbywają się co roku, świadczy o tym, jak bardzo są one potrzebne, jak mocno wpisują się w życie mieszkańców

Nagrody dla wzorowych gospodarzy

Podczas uroczystości Wiesława Burnos, wspólnie z wójtem gminy Sztabin, Jarosławem Karpem, wręczyła nagrody gospodarzom, którzy wzorowo prowadzą swoje gospodarstwa rolne. Wyróżnieni zostali:

  • Alina i Wojciech Sienkiewiczowie z Jastrzębnej Drugiej,
  • Emilia i Marcin Bielawscy z Czarniewa,
  • Marzena i Tomasz Pycz z Karolin,
  • Katarzyna i Andrzej Kapla z Mogilnic.

Dodatkowo, pamiątkowe statuetki z podziękowaniami za działalność na rzecz lokalnej społeczności i prowadzenie usług przydatnych w rolnictwie otrzymali Małgorzata Kunda, Piotr Granacki oraz Andrzej Kornacki. Te wyróżnienia podkreślają znaczenie zaangażowania lokalnych liderów w rozwój i wspieranie rolnictwa w regionie.

Konkursy i tradycyjne przysmaki

W Sztabinie nagrodzono także twórców, którzy przygotowali dożynkowe symbole, co podkreśla znaczenie tradycji i kultury ludowej. W konkursie na tradycyjny chleb dożynkowy zwyciężyły

  • Magdalena Chodorowska, Elżbieta Szmygiel,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Krasnoborkach.

W konkursie na najpiękniejszy kosz z plonami nagrodzono

  • Gabrielę Szyc-Zapolską, Emilię Chodorowską,
  • Barbarę Czerwińską.

Uczestnicy dożynek mogli także spróbować tradycyjnych przysmaków przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Smakowite stoisko przygotowali przedstawiciele wsi Jastrzębna i Ostrowie, gdzie działają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Występy artystyczne i zabawa taneczna

Dożynki Gminne w Sztabinie miały także bogatą oprawę artystyczną. Koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki, a Zespół Mażoretkowy Takt przygotował efektowne show, które zachwyciło publiczność. Miłośnicy muzyki ludowej mogli podziwiać występy Zespołu Tańca Ludowego Bystry oraz zespołów Raczkowiacy, Sztabiniaki i Tańczące Emotki.

Na uczestników czekały również konkurencje dożynkowe, które dostarczyły wielu emocji i radości. Wieczór zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu Summer. Kulminacją dnia był pokaz "Tysiące iskier i płomienie", czyli spektakl tańca z ogniem, który oczarował obecnych i stanowił niezapomniane zakończenie tego wyjątkowego dnia.

na podst. UMWP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna