W Gołdapi, niedaleko granicy polsko-rosyjskiej, odbyły się w sobotę coroczne dożynki diecezji ełckiej. Z tej okazji Mszy świętej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.

– Trwamy na dożynkowych uroczystościach tutaj w Gołdapi. To na tej ziemi wyrosło drzewko bożonarodzeniowe, które stanęło w ubiegłym roku na Placu św. Piotra w Rzymie, jako nasz dar dla Ojca świętego i wiernych całego świata. Swoim pięknem radowało serca ludzi całego świata i do dzisiaj wielu mówi, była to najpiękniejsza choinka bożonarodzeniowa, która stanęła przed Bazyliką św. Piotra. Ona miała w sobie piękno tych ziem i bogactwo kultur ludzi tutaj żyjących i naszych sąsiadów. – mówił bp Mazur do blisko półtoratysięcznej rzeszy wiernych.

Zobacz galerię

W Gołdapi słowa wdzięczności wyrażali Bogu rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, wszyscy, którzy trudzili się, aby pole zaorać, posiać ziarno i zebrać obfite plony. Podczas Mszy św. zostały poświęcone ziarno na zasiew oraz chleby, którymi współcelebrujący kapłani podzielili się z uczestnikami uroczystości.

Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na wspólną agapę. Organizatorzy przygotowali także część artystyczną. Został także przeprowadzony konkurs na wieńce dożynkowe. W tym roku do konkurencji zgłoszono 45 wieńców.

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 6.09.2018