Dożynki rozpoczęły się w niedzielne popołudnie, w amfiteatrze w Parku Miejskim w Hajnówce. Wzięli w nich udział:
przedstawiciele władz wojewódzkich,
duchowni,
samorządowcy, w tym przedstawiciele władz Hajnówki,
Koła Gospodyń Wiejskich,
lokalni producenci
i mieszkańcy.
Wydarzenie rozpoczęło się od modlitwy w soborze św. Trójcy oraz Kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Potem uroczystości przeniosły się do amfiteatru. Tutaj z kolei odbyło się tradycyjne poświęcenie chleba, którego dokonali Jego Eminencja Wielce Błogosławiony SAWA Metropolita Warszawski i całej Polski oraz Jego Ekscelencja biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.
Dożynki Wojewódzkie 2024
Wydarzenie miało na celu przede wszystkim podziękowanie za zebrane plony i uhonorowanie rolników za ich całoroczną pracę na roli. To święto wyraża wdzięczność za obfite zbiory, które zapewniają dostatek żywności na nadchodzący rok. Dożynki pełnią również funkcję integracyjną, wzmacniając więzi społeczności lokalnych, które wspólnie celebrują zakończenie żniw. Tradycje związane z dożynkami podkreślają również szacunek dla natury i ziemi, która daje plony, a także podtrzymują i pielęgnują lokalne zwyczaje i kulturę ludową.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w woj. podlaskim. Warto wspomnieć, że jedno zwycięstwo w tej dziedzinie jako region mamy już za sobą. W miniony weekend bowiem został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs o nagrodę prezydenta RP, w którym zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW "Złoty Łan" z miejscowości Lubiejki, gm. Milejczyce.