Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja. Skończyła się krew!

(luk)
MM Lublin
Tradycyjnie latem zaczynają być odczuwane braki krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku nie ma już zapasów krwi grupy 0 i A, kończą się też rezerwy krwi grup B i AB.

Krwi nie da się niczym zastąpić, a potrzebna jest podczas każdej operacji. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób oddawało ją honorowo. W wakacje można zrobić to zarówno w siedzibie i oddziałach RCKiK, jak i w ambulansach, podczas specjalnych wyjazdowych akcji.

Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat. Trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem pozwalający na stwierdzenie tożsamości. Może być to np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy też legitymacja szkolna. Dane o potencjalnym dawcy są wprowadzane do komputerowej bazy danych. Przyszły krwiodawca musi też wypełnić ankietę o stanie zdrowia. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są m.in. choroby układu krążenia oddechowego, pokarmowego, moczowego, nerwowego, choroby krwi i układu krwiotwórczego, choroby skóry ostre i przewlekłe choroby zakaźne, przebycie w ciągu ostatnich 6 miesięcy dużych zabiegów operacyjnych, przyjmowanie większości leków, środków odurzających oraz uzależnienie od alkoholu.

Po zakwalifikowaniu przez lekarza przyszły dawca otrzymuje lekkostrawny poczęstunek, a następnie przygotowuje się do pobrania krwi. Standardowo pobiera się około 450 mililitrów. Zabieg trwa zwykle kilka minut.

Obecnie krew pełną można pobierać od kobiet nie częściej niż 4 razy do roku, od mężczyzn nie częściej niż 6 razy do roku, a minimalna przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Na zakończenie dawcy otrzymują poczęstunek. RCKiK dla osób, które oddadzą krew tego lata przynajmniej dwukrotnie, zorganizowało też dodatkowo konkurs z nagrodami.

Dodajmy, że osoba, która oddała krew, w danym dniu może być w tym samym dniu zwolniona z obowiązku zawodowych czy nauki w szkole. Ale najważniejsze w honorowym oddawaniu krwi jest to, że w ten sposób ratuje się komuś życie i zdrowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna