MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drewniane chaty i zagrody są skarbem Podlasia. Trzeba je chronić (konkurs)

Redakcja
Ten budynek znajduje się w miejscowości Szczyty Nowodwory
Ten budynek znajduje się w miejscowości Szczyty Nowodwory Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
W najbliższą niedzielę - 8 listopada (o godz. 12) - w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zostana ogłoszone wyniki XI Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2015 r.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 38 obiektów. Były to domy, zagrody, szkoła, młyn wodny, wiatrak . W uroczystości weźmie udział 19 laureatów, burmistrzowie i wójtowie gmin, na terenie których leżą nagrodzone budynki, członkowie jury - pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, konserwatorzy zabytków, etnografowie i muzealnicy, przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
Od 11 lat Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wspólnie z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków organizują jedyny w swoim rodzaju Konkurs. Unikalność tej rywalizacji powoduje, iż z roku na rok coraz większa liczba właścicieli i użytkowników budynków drewnianych bierze udział w konkursie na rzecz ochrony drewnianego dziedzictwa naszego województwa. Wydarzenie to przyciąga do udziału miłośników wsi, budownictwa drewnianego oraz folkloru. Nagradzane są przepiękne budynki mieszkalne i gospodarskie w różnych części naszego województwa.

Idea przyświecająca Konkursowi od lat pozostaje niezmienna. To upowszechnianie wiedzy na temat wartości i wyjątkowości drewnianej wiejskiej architektury, a także potrzeby jej ochrony - zarówno wśród mieszkańców województwa podlaskiego, jak i wśród wszystkich odwiedzających nasz region.

 

Malowniczy krajobraz zróżnicowanego województwa nie przetrwałby bez drewnianych cerkwi i kościołów, bez uporządkowanych wiejskich zagród i tradycyjnych wnętrz domostw, czy też innych ciekawych architektonicznie budynków użyteczności publicznej.

- Poprzez wyróżnione obiekty docenieni zostaną również lokalni cieśle, których praca do dziś zachwyca prostotą, wyczuciem proporcji i estetyki. Niebagatelną rolę mają tu też do spełnienia władze i instytucje kultury województwa. Ich aktywny udział powinien stanowić zachętę i pomoc dla właścicieli drewnianych budynków, by należycie dbali o te obiekty dziedzictwa kulturowego - czytamy w informacji przesłanej przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Więcej zdjęć zobaczysz tutaj http://www.podlaskie.strefaagro.pl/galeria/perelki-budownictwa-wiejskiego-w-woj-podlaskim
 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna