Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drohiczyn. 10-lecie Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego. Uroczyste obchody, nowy król i marszałkowie. Zobacz zdjęcia z wydarzenia

PL>an
Jubileusz Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego
Jubileusz Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego ks. Marcin Gołębiewski
Bractwa Kurkowe kultywują blisko 750-letnią tradycję i są rozsiane po całej Europie. Bractwo takie działa również na Ziemi Łomżyńskiej i Drohickiej, właśnie obchodzi 10-lecie swego powstania. Z tej okazji zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu.

Jubileusz Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego

Bractwa Kurkowego na ziemi łomżyńskiej i drohiczyńskiej działa już od dziesięciu lat. Jego sidzibą jest historyczne miasto Ciechanowiec. W ostatnią sobotę (4.02) odbyły się uroczystości związane z okrągłym jubileuszem. Jakie cele przyświecają bractwu? Są to m.in.:

  • kształtowanie postaw patriotycznych,
  • prowadzenie działalności na rzecz społeczności lokalnych,
  • ochrona i pielęgnowanie historii oraz tradycji województwa podlaskiego, a w szczególności miast Łomża, Drohiczyn i Ciechanowiec.

Członkiem rzeczywistym Bractwa może zostać każdy obywatel Rzeczpospolitej Polski, który ma ukończone 21 lat, nie był karany sądownie i odznacza się nieskazitelną opinią.

Uroczystości w drohiczyńskiej katedrze

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej celebrowanej w sobotę 4 lutego br. w drohiczyńskiej katedrze, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Przybyłych z różnych zakątków Polski gości powitał miejscowy proboszcz i dziekan ks. kan. Wiesław Niemyjski. Świątynia wypełniła się barwnymi strojami nawiązującymi do tradycji szlacheckich.

Po zakończonej Eucharystii słowa wdzięczności skierował starszy bractwa – Tomasz Miliszkiewicz. Księżom biskupom wręczono specjalne odznaczenia im. bpa Aleksandra Mościckiego oraz pamiątkowe dyplomy. Głos zabrali zaproszeni goście:

  • prof. dr hab. Adam Dobroński,
  • burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym,
  • ks. kan. Tadeusz Kryński – proboszcz parafii Ciechanowiec.

Obecny byk również kapelan Bractwa ks. Tadeusz Czyżak – proboszcz parafii Rudka.

Jubileusz stał się okazją do intronizacji wybranego króla i dwóch marszałków. Nowym królem został Leszek Lubowicki, marszałkami zaś Jerzy Lenczewski i Antoni Wojno. Po odczytaniu aktu wiceprezes Okręgu Centralnego Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Ścibiorek udekorował króla insygniami. Natomiast nowy król przyjął w poczet Bractwa nowego członka – Ireneusza Malinowskiego.

Uroczystości miały swoją kontynuację na balu królewskim. Podczas niego odbyła się akcja charytatywna na rzecz potrzebujących.

Czytaj więcej Diecezja Drohiczyńska: Jubileusz Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego

Sprawdź jak odbywały się uroczystości oraz zobacz barwne historyczne stroje członków Bractwa Kurkowego:

Czym są Bractwa Kurkowe?

Bractwa Kurkowe są jednymi z najstarszych stowarzyszeń obronnych w Europie i w Polsce, to ponad 750 lat tradycji. Organizacje te pochodzą ze średniowiecznej Europy Zachodniej, a miały uczyć mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsze bractwa kurkowe na ziemiach polskich powstawały na przełomie XIII i XIV wieku. Dzisiaj w Europie bractwa kurkowe skupiające przeszło 5 milionów członków, dają autentyczną możliwość zachowania tożsamości narodowej wszystkim tym, którzy chcą kultywować i rozwijać swe tradycje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna