Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga wśród stu

Janek Kalbarczyk [email protected]
Ewelina Jakimowicz, na zdjęciu z nauczycielem Adamem Doliwą, z optymizmem myśli o krajowym finale Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Twierdzi, że nie czuje tremy przed tą próbą.
Ewelina Jakimowicz, na zdjęciu z nauczycielem Adamem Doliwą, z optymizmem myśli o krajowym finale Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Twierdzi, że nie czuje tremy przed tą próbą. kali
Grajewo Ewelina Jakimowicz w finale krajowym olimpiady wiedzy o Unii

- Ona sama nie wierzyła w sukces, gdy wychodziła z sali Akademii Humanistycznej w Białymstoku po testach. Nie wierzyła nawet, gdy zadzwoniłem do niej z tą wiadomością - śmieje się Adam Doliwa, nauczyciel.
Ewelina Jakimowicz, uczennica trzeciej klasy o profilu europeistycznym grajewskiego ogólniaka, zajęła drugie miejsce w finale wojewódzkim Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Tym samym zakwalifikowała się do finału krajowego.

Pod opieką, lecz sama
- Sukces tym większy, że profil europejski w naszym liceum jest pierwszy rok - mówi zadowolony Adam Doliwa. - W dodatku w tym roku zdaje maturę w rozszerzonym zakresie, więc uczy się podwójnie.
Do olimpiady dziewczyna przygotowywała się pod opieką nauczyciela, lecz całą swoją wiedzę o Unii Europejskiej musiała zdobywać samodzielnie.
- Nie ślęczałam nocami nad książkami - zapewnia Ewelina. - Czasami w jeden dzień można przyswoić dużo materiału. Niestety, odbywa się to kosztem innych przedmiotów. Musiałam nadrabiać zaległy materiał z matematyki.

Ostra selekcja
Finał wojewódzki to dwa etapy. Zanim przeszło się do ustnych odpowiedzi, które wytypowały zwycięzców, trzeba było przebrnąć przez testy pisemne. To etap ostrej selekcji. Przystępowało do niego ponad stu uczestników olimpiady, a kończyło kilkunastu.
- Tych kilkunastu losowało po dwa pytania - wyjaśnia Adam Doliwa. - Wszyscy mieli po około dziesięć minut na zastanowienie się.
Olimpiada odbywała się w sobotę. Wyniki ogłoszono po niedzieli.
Teraz przed Eweliną finał centralny, który odbędzie się 1 i 2 marca.

Stawia na Europę
Profil europejski w szkole Ewelina wybrała dlatego, że jej zdaniem, stwarza to wiele możliwości, ze studiami europeistyki włącznie. Dziewczyna uczy się w zakresie rozszerzonym wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego. Jej zainteresowania koncentrują się wokół kultury i sztuki.
- Marzeniem moim zawsze były studia kulturoznawstwa, lubię analizować i interpretować dzieła sztuki - mówi Ewelina. - Sądzę, że znajomość kultury Europy rozszerzy moje horyzonty w tym zakresie. A może będę studiować europeistykę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna