Drużynowe MŚ w szachach. Złoty medal dla Chin

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Reprezentacja Chin zdobyła złoty medal drużynowych mistrzostw świata w szachach w Jerozolimie. W finale pokonała Uzbekistan 4:0 (2,5:1,5 i 2,5:1,5). Trzecie miejsce wywalczyła Hiszpania po wygranej z Indiami 4:2 po dogrywce (2:2 i 2:2 - 3:1).

Chińczycy, brązowi medaliści poprzedniego czempionatu, sięgnęli po tytuł bez swoich czołowych arcymistrzów. Złoto w Izraelu wywalczyli: Shanglei Lu (10. w rankingu krajowym), Xiangyu Xu (16.), Jinshi Bai (18.) i Di Li (22.).

W ćwierćfinale mistrzowie świata wyeliminowali reprezentację Polski 3:1 (2,5:1,5 i 2:2). Biało-czerwoni występowali w Izraelu w składzie: Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Mateusz Bartel, Szymon Gumularz i Igor Janik.

W fazie pucharowej rywalizacja składała się z dwóch meczów rozgrywanych na czterech szachownicach tempem 45 minut plus 10 sekund.

W 2017 roku w Chanty-Mansyjsku Polacy, debiutując w DMŚ, wywalczyli brązowy medal. Drużynę tworzyli grający w Jerozolimie Wojtaszek, Piorun i Bartel oraz Jan-Krzysztof Duda i Grzegorz Gajewski. (PAP)