Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewo tlenowe robi furorę, ale przyrodnicy nie są go pewni

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Drzewa te pochłaniają znaczne ilości dwutlenku węgla (nawet 10 razy więcej niż inne drzewa), w związku z tym uwalniają duże ilości tlenu.
Drzewa te pochłaniają znaczne ilości dwutlenku węgla (nawet 10 razy więcej niż inne drzewa), w związku z tym uwalniają duże ilości tlenu. adobestock.pl
To laboratoryjna odmiana, która rośnie nadzwyczaj szybko i ma małe wymagania glebowe. Rolnicy widzą duży potencjał w plantacjach drzew tlenowych. - Drewno jest tak drogie, że nic, tylko sadzić drzewa – mówią. Ale badacze cięgle mają wątpliwości.

- Ceny drewna poszły do góry nawet o 100 procent i ciągle brakuje drewna na rynku, dlatego zastanawiam się czy nie zrezygnować ze zbóż na rzecz drzew tlenowych. Coraz więcej plantacji powstaje w Polsce, bo to może być bardzo dobry biznes – uważa Czytelnik z Pruszcza w powiecie świeckim. - Pytanie, czy niedługo nie okaże się, że to gatunek niebezpieczny i każą wykarczować wszystkie plantacje?

Drzewo tlenowe, inaczej Oxytree, czyli Paulownia Clon in Vitro 112 powstała w 2011 roku wskutek sklonowania dwóch gatunków Paulowni: elongata i fortunei. Ma imponujące liście o średnicy od 25 do 45 cm. Ale najbardziej zachwyca tempo jej wzrostu – dwuletnie pnie można już wykorzystywać w budownictwie.
Badacze z Zakładu Mikrobiologii Rolniczej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa potwierdzają, że Oxytree osiąga 15 - 20 metrów wysokości, uzyskując przy tym średnicę pnia 25 – 30 cm już od trzecim roku.
Drzewo tlenowe wytrzymuje temperatury od -25 do 45 stopni Celsjusza i jego drewno jest pozbawione sęków. Po ścięciu odrasta od pnia i nie wymaga urodzajnych gleb (od 5,5 do 8,9 pH).

Jego walorem jest też wytwarzanie dużych ilości tlenu.

- Drzewa te pochłaniają znaczne ilości dwutlenku węgla (nawet 10 razy więcej niż inne drzewa), w związku z tym uwalniają duże ilości tlenu – wyjaśnia IUNG. - Jednohektarowa plantacja paulowni może absorbować nawet 1250 ton dwutlenku węgla w ciągu roku. Drzewo pochłania około 22 kg dwutlenku węgla i wydziela 6 kg tlenu w ciągu roku, co pozwala na oczyszczanie tysięcy metrów sześciennych powietrza.

Ten aspekt zainteresował polityków. Poseł Marek Rutka zwrócił się w sprawie drzew tlenowych do Ministra Klimatu i Środowiska:
- Przez smog umiera 40 000 Polaków rocznie. Działanie na rzecz poprawy jakości powietrza jest obowiązkiem koniecznym, dlatego chciałbym zwrócić uwagę na drzewa tlenowe. Można by je wykorzystać w miastach, gdzie nie zakłócałyby one ekosystemu i podniosłyby jakość powietrza w szczególnie zanieczyszczonych ośrodkach miejskich. Dzięki umiejętnościom regeneracyjnym, wysokiemu potencjałowi energetycznemu w przypadku przetwarzania na biomasę oraz wysokim walorom estetycznym jest to roślina idealna do zabudowy miejskiej.

Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odpowiedział na to:
- Pomimo że zastosowanie drzew tlenowych w Polsce jest coraz bardziej popularne, to jednak wciąż wzbudzą szereg kontrowersji, chociażby ze względu na fakt, że dotychczas nie udowodniono, że drzewa te nie stanowią zagrożenia dla krajowych gatunków drzew i roślin.

Podobne stanowisko ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy:
- Paulownia tomentosa nie figuruje na liście roślin gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą za grozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym, ani nie jest to gatunek inwazyjny, wpisany do rejestru IGO stwarzających zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej. Jednakże brak wyszczególnienia tego gatunku nie wyklucza ujawnienia się w przyszłości jego inwazyjnych właściwości. Z racji posiadania zbyt małej wiedzy na temat wpływu gatunku na środowisko przyrodnicze i oddziaływania na rodzimą faunę nie zaleca się wprowadzania gatunku do środowiska - mówi Anna Gondek, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Przedsięwzięcie obarczone ryzykiem

Zakład Mikrobiologii Rolniczej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa potwierdza, że mimo wielu pozytywnych właściwości przedstawionych w literaturze światowej, w Polsce istnieją obawy odnośnie zakładania plantacji drzew tlenowych:
- Komisja Państwowej Rady Ochrony Przyrody ds. Roślin, w wydanej opinii dotyczącej dopuszczalności tworzenia na terenie Polski plantacji rośliny Oxytree (Paulownia Clon In Vitro 112) i jej możliwego wpływu na środowisko naturalne, zwróciła uwagę, że „szerokie propagowanie i sadzenie obcego dla flory Polski gatunku drzewa o biologii mało poznanej w warunkach polskich jest przedsięwzięciem obarczonym ryzykiem, zarówno w sensie przyrodniczym jak i ekonomicznym”.

Komisja tak to uzasadnia:
- Niewielka liczba informacji dotyczących rzeczywistego i potencjalnego wpływu upraw paulowni na różnorodność przyrodniczą utrudnia wiarygodną ocenę tego, czy propagowanie sadzenia (w tym uprawy) tej rośliny będzie w perspektywie wieloletniej wywoływało negatywne skutki przyrodnicze, które wynikają nie tylko z jej ewentualnych, potencjalnych właściwości inwazyjnych, ale również innych możliwych oddziaływań.

Sprzedawcy Oxytree nie mają wątpliwości:
- To drzewo może być rozmnażane wyłącznie w laboratorium. Nasiona są bezpłodne i nawet jeśli się rozsieją, to nie wzejdą – argumentują.

Komisja Państwowej Rady Ochrony Przyrody z tym polemizuje:
- Znane są przykłady, w których wiele gatunków roślin w obrębie jednego rodzaju wykazuje właściwości inwazyjne. Cecha ta występuje również u hybryd tych gatunków. W Polsce dotyczy to m.in. rdestowca japońskiego, rdestowca sachalińskiego oraz krzyżówki tych dwóch gatunków - rdestowca pośredniego.

Sadzonka drzewa tlenowego kosztuje średnio 55 zł.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drzewo tlenowe robi furorę, ale przyrodnicy nie są go pewni - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna