Drzwi zewnętrzne wejściowe do domu – eleganckie i bezpieczne. Jakie wybrać? (zdjęcia)

(d)
Czytnik linii papilarnych otwiera drzwi bez klucza
Czytnik linii papilarnych otwiera drzwi bez klucza Gretsch-Unitas
Drzwi zewnętrzne wejściowe mają chronić dom i zapewnić bezpieczeństwo osób w nim mieszkających. Mają też ozdabiać wejście. Oferta drzwi zewnętrznych do domów i mieszkań jest bardzo szeroka. Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych?

Przy wyborze drzwi wejściowych warto kierować się optymalnymi parametrami izolacyjnymi oraz akustycznymi, wysokim standardem zabezpieczenia przeciwwłamaniowego i designem.

W przypadku drzwi wejściowych ważne są techniczne parametry, które zapewniają bezpieczeństwo i przesądzają o trwałości. Zwróćmy więc uwagę na ochronę antywłamaniową i izolacyjność cieplną. Z drzwi korzystamy na co dzień, dlatego komfort użytkowania jest istotny. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom możemy znacznie ułatwić sobie życie, np. porzucając pęk kluczy na rzecz czytnika linii papilarnych, czy breloka.

Drzwi z PCV, drewna, aluminium

Zgodnie z przepisami drzwi zewnętrzne powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Pamiętajmy, że to szerokość otworu po zamontowaniu ościeżnicy, a więc otwór przygotowany do wstawienia drzwi powinien być odpowiednio o ok. 15 i 7 cm większy. Jeśli mamy taką możliwość, zadbajmy o to, by drzwi otwierały się na zewnątrz. To nie tylko wygodniejsze, ale też bardziej bezpieczne (drzwi trudniej wypchnąć z zawiasów). Na rynku dostępne są drzwi ze stali, drewna, PCV i aluminium. Najtańsze i bardzo popularne są drzwi z PCV. Ich izolacyjność termiczna i akustyczna są na dobrym poziomie, gorzej wypada natomiast antywłamaniowość. Drzwi drewniane to rozwiązanie zdecydowanie droższe. Zyskuje się jednak na estetyce oraz parametrach technicznych. Najbardziej kosztowne są drzwi aluminiowe i stalowe. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, ale też gwarantujące najlepszą ochronę antywłamaniową.

Zamek do drzwi trudny do pokonania

Pokonanie zamka w zwykłych drzwiach zwykle zajmuje złodziejowi kilkadziesiąt sekund. Solidny zamek w drzwiach to jeden z głównych elementów zabezpieczających dom przed włamywaczami. Przed wyborem zamka warto wziąć pod uwagę kilka aspektów – sposób montażu, jego budowę, czy klasyfikację pod względem odporności na włamanie.

Wielu ubezpieczycieli często wymaga montażu dwóch zamków w drzwiach - najczęściej mówi się o zamku centralnym oraz wierzchnim. Jednak wbrew pozorom nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. W przypadku drzwi wejściowych najlepiej sprawdzają się zamki wielopunktowe listwowe z kilkoma punktami ryglowania.

Nowoczesne technologie

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach.

– W przypadku drzwi wejściowych coraz bardziej popularne stają się czytniki linii papilarnych, które można zainstalować w skrzydle, ramie, murze lub w uchwycie drzwi. Po przeciągnięciu palca przez czytnik, drzwi automatycznie się otwierają – tłumaczy Szymon Krauze z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. – W naszą codzienność wkracza też sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie. Takie rozwiązania stosuje się również w przypadku drzwi wejściowych.

– Drzwi możemy otwierać i zamykać z dowolnego miejsca na ziemi – wystarczy dostęp do internetu. W każdej chwili możemy też sprawdzić, czy drzwi są zamknięte – mówi Szymon Krauze. – Nawet jeśli w danym momencie nie chcemy zdecydować się na instalację np. czytnika linii papilarnych, zastanówmy się nad wcześniejszym przygotowaniem drzwi pod tę opcję, nie zapominając przy tym o doprowadzeniu prądu do drzwi podczas ich montażu. Może być to bardzo przydatne w przyszłości – w każdej chwili będzie szansa na zainstalowanie systemu.

Najważniejszy jest montaż

Prawidłowy montaż drzwi zadecyduje o tym, czy będą one służyły nam przez długie lata. Mały błąd może doprowadzić do powstania tzw. mostków termicznych i kłopotów mechanicznych z otwieraniem i zamykaniem. Dlatego najlepiej, jeśli montaż wykonuje ekipa autoryzowana przez producenta drzwi. Jeszcze przed instalacją warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami.

– Dobrym rozwiązaniem są tzw. ciepłe progi drzwiowe i podpory pod progi. Gwarantują one doskonała izolację termiczną i ochronę przed wilgocią – tłumaczy Jarosław Wodzisławski z GU Polska. – Możliwości i nowoczesnych rozwiązań jest mnóstwo – warto zwrócić na nie uwagę już na etapie wyboru drzwi.

Koszt budowy domu 2019: Kosztorys, wycena, kalkulator. Ile kosztuje budowa domu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Ja mam u siebie drzwi stalowe z KMT model Plus 75. Są bardzo solidne - szczelne i z bardzo dobrą izolacja termiczną. Kwalifikują się do programu Czyste powietrze więc przy zakupie udało mi się uzyskać 60% dofinansowania do nich.
G
Gość
Należy dokładnie porównać oferty, zarówno pod względem ceny, jak i specyfikacji okien. Drugą ale niemniej ważną sprawą jest wybór firmy, która ma dobrą ekipę montażową.
z
ziemniak
Wybór drzwi zewnętrznych to jedno, a dobry montaż to drugie. Wszyscy wybieramy jak najcieplejszą stolarkę, a trzeba też zwrócić uwagę czy prawidłowo zostanie ona wstawiona.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie